Pumy na úvod nadstavby nestačili v Ružomberku na majstra, prvú štvrtinu však vyhrali

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica odštartovali nadstavbovú časť sezóny 2021/2022 Niké Extraligy žien sobotným stretnutím na palubovke majstra. Pumy síce zaskočili Ružomberčanky v prvej štvrtine, no vo zvyšnom priebehu zápasu už mal navrch favorit.

Skóre stretnutia sa po prvýkrát menilo po 90 sekundách, kedy si svoje prvé body v banskobystrickom drese pripísala z trestných hodov nová posila púm – americká pivotka Shalaunda Burney-Robinson. Bystričanky si následne po košoch kapitánky Lucii Striešovej a Zuzany Vargovej vypracovali vedenie 8:13, ktoré ďalším trestným hodom navýšila Burney-Robinson. V poslednej minúte prvej 10-minútovky sa ešte za 3 body presadila Petra Oborilová, a pumy tak vyhrali prvú štvrtinu 14:17. Druhé dejstvo patrilo Ružomberčankám, ktoré po sérii 20 bodov otočili priebežný stav na 34:17. O prvý kôš hostí v druhej štvrtine sa až v jej predposlednej minúte postarala Vargová a krátko pred prestávkou znížila na 34:21 Dominika Kollárová.

V tretej štvrtine sa hra vyrovnala, keď pumy v tejto časti zápasu zaostali za majstrom len o jeden bod, pričom v úvode tretej 10-minútovky sa prezentovala trojkou Michaela Grigerová. Ružomberčanky v poslednej štvrtine zveľadili svoj náskok o 12 bodov, čím spečatili pohodlné víťazstvo, a potvrdili tak rolu favorita. Na domácej strane sa v útoku najviac presadzovala Adrienne Marie Motley, ktorá nastrieľala 16 bodov. Na strane púm sa jej vyrovnala kapitánka Lucia Striešová, ktorá si pripísala aj 6 doskokov a jednu trojku. Shalaunda Burney-Robinson vo svojom prvom vystúpení v bystrickom drese zaznamenala 9 bodov.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Zachytili sme úvod, čo bolo dobré. V podstate bol v našej réžii. Hrali sme zodpovedne v útoku aj v obrane. V druhej štvrtine súper zagresívnil hru a my sme naopak zmäkli vo všetkých činnostiach. To bol hlavný dôvod budovania si náskoku zo strany Ružomberka. V druhom polčase sme sa snažili vyrovnať hru, čo sa nám sčasti podarilo. Nemôžem povedať, že by som bol nespokojný. Naša hra dostáva tvár, aj s príchodom novej hráčky. Škoda len skorých faulov „Laly“ (Shalaunda Burney-Robinson, pozn. red.), ale jej výkon hodnotím pozitívne. Určite bude pre nás prínosom.“

Shalaunda Burney-Robinson, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Zápas mohol byť z našej strany lepší. Robili sme malé chyby a tie v konečnom účtovaní znamenali koše zo strany súpera, alebo naše zbytočné straty. Na tom sa však dá zapracovať a môžeme odstrániť tieto nedostatky. Osobne som spokojná s naším tímovým útokom a to mám za sebou iba päť tréningov. Myslím si, že s väčším počtom tréningov a času stráveného spolu si môžeme vybudovať dobrú tímovú chémiu, a to urobí veľký rozdiel v našej hre. Moje spoluhráčky hrali naplno a snažili sa zo seba dostať maximum. Preto som presvedčená, že náš čaká sľubná druhá polovica sezóny. Dnes je to týždeň, čo som na Slovensku a musím povedať, že sa mi v Banskej Bystrici veľmi páči. Vedenie a spoluhráčky urobili všetko pre to, aby som sa tu cítila príjemne, a tak sa aj cítim. Som veľmi vďačná za profesionálny prístup a pohostinnosť od všetkých, teda od spoluhráčok, ako aj vedenia klubu.“

Zuzana Vargová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Od začiatku zápasu sme hrali agresívne v obrane aj v útoku, čo sa ukázalo na stave prvej štvrtiny, ktorú sme vyhrali. Avšak k zlomu došlo v druhej štvrtine. Súper na nás pritlačil, robili sme zbytočné chyby a nedávali čisté šance. Ružomberok si vďaka tomu vytvoril veľký náskok, ktorý sme už ani vo zvyšku tohto duelu nedokázali zmeniť. Sme rady, že sme si konečne mohli vyskúšať v zápasovom tempe spoluprácu s našou novou hráčkou „Lalou“. Niektoré chyby ešte vychytáme a verím, že sa herne bude cítiť v našom družstve dobre.“

Petra Oborilová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Do prvej štvrtiny sme nastúpili koncentrované a s veľmi dobrou obranou, ktorú sa nám však nepodarilo udržať v druhej štvrtine. Súperovi sme dovolili veľa útočných doskokov a rýchlych protiútokov. V niektorých momentoch nám robilo problém vysporiadať sa s ich agresivitou, ale celkovo sme odohrali dobrý zápas.“

Niké Extraliga žien – skupina o 1. až 4. miesto – 1. kolo – sobota 8.1.2022 – Ružomberok

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 74:48 (34:21)

Zostava MBK Ružomberok a body: Praženicová 13, Grays 13, Bura 12, Stašová (C) 8, Buknová 0 (Motley 16, Turudić 8, Havranová 2, Pavić 2). Tréner: J. Suja

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová (C) 16, Burney-Robinson 9, Vargová 8, Holíková 4, Grigerová 3 (Oborilová 6, Kollárová 2, Neuschlová 0, Janštová 0). Tréner: M. Michálik

Štvrtiny: 14:17, 20:4, 15:14, 25:13. TH: 8/9 – 13/17. Trojky: 8/27 – 3/12. Fauly: 22 – 11. Rozhodovali: Bartoš, Sirocký, Čurilla. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

4 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 350:507 0/3 (0,00%) 0/4 (0,00%) 0/7 0,00%

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia na domácej palubovke v Športovej hale Dukla na Štiavničkách, kde v nedeľu 16. januára o 18.00 h privítajú v rámci 2. kola skupiny o 1. až 4. miesto Young Angels Košice.