Proti Šamorínu sa ukázali najmladšie, na Federálnom pohári sme obsadili piate miesto

Basketbalistky banskobystrickej Slávie zakončili svoje účinkovnie v už štvrtej súťaži v jednej sezóne víťazne. V súboji o piate miesto na Federálnom pohári v Hradci Králové si naše pumy poľahky poradili so Šamorínom. V zápase sa ukázali najmä najmladšie dievčatá a hráčky z lavičky.

O úvodný kôš duelu sa postarali Šamorínčanky, ale naše hráčky reagovali 8-bodovou šnúrou. Aj vďaka prvej trojke zápasu, ktorú dala Lindsey Pulliam, sme viedli po prvej štvrtine 18:11. V podobnom duchu sa niesla aj druhá 10-minútovka. Vanda Kozáková, ktorá nastrieľala v zápase 16 bodov, sa košom a trestnými hodmi pričinila na 7-bodovej sérii, po ktorej sme vyhrávali už dvojciferným rozdielom (26:14). Naše pumy si tento náskok, už s omladenou zostavou na palubovke, udržali aj do polčasovej prestávky (33:21).

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej mali navrch aj po zmene strán. Po presnej strele spoza perimetra v podaní Kollárovej dostali v 28. minúte svoj náskok nad 20 bodov (48:26), aj keď Šamorínčanky do konca tretej štvrtiny znížili o 4 body. V zápase dostali veľký priestor najmladšie pumy a hráčky z lavičky. Z nich sa najviac darilo 19-ročnej Dominike Kollárovej, ktorá nazbierala aj s tromi trojkami 16 bodov či 12 doskokov, a zaznamenala tak double-double.

Štvrtá štvrtina bola zo strany našich Slávistiek najdominantnejšia, keď sme ju vyhrali 21:4, pričom hráčky ŠBK sa v stretnutí prezentovali len 18-percentnou úspešnosťou streľby z poľa. Naše pumy si k presvedčivému víťazstvu o 35 bodov pomohli aj jasnou prevahou v doskokoch (51 – 34). Zápas priniesol veľa strát na oboch stranách (26 – 28).

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Vedeli sme, čo nás môže čakať. Som rada, že sme si zahrali, hlavne dievčatá, ktoré tých možností nemajú mnoho. Myslím si, že ukázali zopár pekných akcií, aj v obrane. Sme však rady, že to máme za sebou a môžeme sa sústrediť na svoje veci. Federálny pohár bol pre nás celkom pozitívny, aj kvôli Žofii Hruščákovej, že sme ju potrebovali trochu zaradiť do tímu. To sa podarilo, to je dôležité. Bola to dobrá skúška pred play-off, hlavne sme hrali dva zápasy odlišné oproti slovenskej lige. Z tohto pohľadu o to lepšia skúsenosť.“

Tamara Podhradská, 17-ročná pivotka Slávie, 11 bodov v zápase: „Na začiatku nám nepadali ľahké strely spod koša, na čo nás trénerka aj v druhom polčase upozorňovala. Myslím si, že potom sme sa dostali do hry. Začali sme agresívnejšie brániť, a z toho sme mali ľahké zisky. Sme veľmi vďačné, že sme si mohli takto zahrať. Som toho názoru, že každá sa dostala do zápasu. Počas týchto troch dní sme získali mnoho skúseností, hlavne proti Žabinám Brno a vyskúšali sme hrať proti silnejším súperom z českej ligy. Ako tím sme sa tiež zjednotili.“

Federálny pohár 2023 – 2. ročník – o 5. miesto – nedeľa 12.03.2023, 12.30 h – Hradec Králové

Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 69:34 (18:11, 33:21, 48:30)

Štvrtiny: 18:11, 15:10, 15:9, 21:4. Rozhodovali:  Komprs, Begán, Karabínová. Diváci: 65.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 7, Da Cruz 3, Pulliam 3, Grigerová 2, Hruščáková 2 (Kollárová 16/3trojky/12 doskokov, Kozáková 16, Podhradská 11, Neuschlová 4, Holíková 4, van Dalen (C) 1, Striešová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak. Vyfaulovaná: 38. Kozáková.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Slama 10, Lüttmerdingová 7, Vargová 5, Marcová (C) 4, Soóky 0 (Sujová 5, Lelkes 3, Fenes 0, Vaigl 0). Tréner: A. Diósi.

TH: 12/19 – 9/10, trojky: 5/20 – 3/18, fauly: 19 – 19, doskoky: 51 – 34, asistencie: 19 – 5, zisky: 14 – 13, straty: 26 – 28, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 26/60 (43%) – 11/60 (18%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

sobota 11.03.2023

11.00 h: Slávia Banská Bystrica – BLK Slavia Praha 64:50 (o umiestnenie)

13.30 h: ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 61:51 (o umiestnenie)

16.00 h: Žabiny Brno – Piešťanské Čajky 68:54 (semifinále)

18.30 h: Sokol Hradec Králové – KP Brno 124:40 (semifinále)

nedeľa 12.03.2023

10.00 h, o 7. miesto: BLK Slavia Praha – MBK Ružomberok 77:65

12.30 h, o 5. miesto: Slávia Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 69:34

15.00 h, o 3. miesto: Piešťanské Čajky – KP Brno

17.30 h, finále: Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové

Krátko po Federálnom pohári, už v utorok 14. marca, odštartujú naše pumy cestu v play-off extraligy. Vstupenky na domáci štvrťfinálový zápas proti CBK Košice, ktorý začne o 18.00 h v ŠH Dukla na Štiavničkách, si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA PLAY-OFF: CBK KOŠICE.