Presvedčivé víťazstvo Slávie v Šamoríne, pumám vyšla najmä druhá a tretia štvrtina

Basketbalistky banskobystrickej Slávie vycestovali v sobotu 10. decembra do Šamorína, kde odohrali duel 11. kola ženskej extraligy. Bystrické pumy potvrdili rolu favorita a zvíťazili, pričom si pomohli najmä výbornou druhou a treťou štvrtinou.

V prvej štvrtine sa hrala vyrovnaná partia. Spočiatku išli zakaždým do vedenia naše pumy, ale Šamorínčanky dokázali vždy odpovedať a po prvej trojke v zápase v podaní Timei Sujovej otočili na 17:14. Lucia Striešová v závere prvej časti znížila na 17:16.

Druhú 10-minútovku otvorila svojou druhou presnou strelou spoza perimetra Sujová a zakrátko zvýšili domáce na 22:16. Hráčky Slávie však ovládli nasledujúce minúty, keď dávali kôš za košom a takmer neinkasovali. Hostky 10-bodovou šnúrou otočili na 22:26 a po znížení ŠBK predviedli 12-bodovú sériu, po ktorej vyhrávali už o 14 bodov. Šamorínčanky v závere druhého dejstva upravili na polčasových 26:38.

Autor foto: Maroš Búrik (Slávia Banská Bystrica)

Zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej tentokrát tretia štvrtina neušla. Naše hráčky naďalej dominovali a po úseku 0:8 si vypracovali 20-bodový náskok, ktorý si udržali až do konca tretej 10-minútovky (39:60). V poslednej časti sa hra vyrovnala. Pumy mali už komfortný náskok, nedovolili hráčkam Šamorína zápas zdramatizovať a zápas vyhrali 23-bodovým rozdielom.

Do hry zasiahli všetky hráčky zo súpisky Slávie, pričom takmer všetkým sa podarilo bodovať. Najlepšou strelkyňou nášho tímu bola už tradične Iggy Allen, ktorá zaznamenala 22 bodov, 6 doskokov, 5 asistencií, 5 ziskov, ale aj 6 strát. Dvojcifernú bodovú hranicu pokorila aj 11-bodová Lucia Striešová, ktorá si pripísala aj 5 doskokov, 4 asistencie a 4 zisky.

Na domácej strane to padalo najmä 19-bodovej Timei Sujovej, ktorej s 13-timi bodmi sekundovala Lucia Lüttmerdingová a s 12-timi Bianka Laura Vaigl. Hráčky ŠBK preskákali hostky 39 – 32, ale to im vo výsledku nebolo nič platné. Naše pumy zvíťazili najmä vďaka úspešnosti streľby z poľa, ktorú dostali nad 50 percent, zatiaľ čo domáce družstvo malo len tretinovú úspešnosť.

Povedali o zápase

Michal Suriak, asistent trénerky Slávie Banská Bystrica: „V dnešnom zápase proti Šamorínu sme nezačali tak, ako by sme si predstavovali. Prispôsobili sme sa hre súpera, hrali sme staticky a bez energie. V druhej štvrtine sa však už herný prejav zlepšil a začali sme kontrolovať priebeh zápasu. Zachytili sme aj úvod druhého polčasu a spravili sme si do záverečnej časti komfortný náskok, ktorý sme už udržali do konca.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Úvod zápasu bol z našej strany slabší, pomalšie sme sa rozbiehali. Potom sme ale pridali na agresivite v obrane, čo nás dosť nakoplo, keďže sme získali zopár ľahkých lôpt a mohli sme dávať koše z protiútokov. Od obrany sme sa odrazili a celá naša hra sa zlepšila. Zápas sme už potom kontrolovali a pohodlne sme ho vyhrali. Hráčky Šamorína nám ale robili problémy na doskoku, preskákali nás, čo musíme zlepšiť. S našou agresivitou v obrane môžeme byť spokojné, s tým mali súperky veľký problém.“

Niké Extraliga žien – 11. kolo – sobota 10.12.2022, 15.00 h – Šamorín

ŠBK Šamorín – Slávia Banská Bystrica 56:79 (17:16, 26:38, 39:60)

Štvrtiny: 17:16, 9:22, 13:22, 17:19. Rozhodovali: Tomašovič, Bara, Stopka. Diváci: 60.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 19, Lüttmerdingová 13, Vaigl 12, Marcová (C) 2, Bábiková 2 (Slama 5, Lelkes 2, Fenesová 1). Tréner: A. Diósi.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 22, Janštová 8, Kollárová 5, Grigerová 4, Mandić 4 (Striešová 11, Holíková 8, Deura 6, Kaliuzhna 5, Kozáková 4, Nagyová 2, van Dalen 0). Trénerka: Z. Žirková.

TH: 13/18 – 12/19, trojky: 3/14 – 3/13, fauly: 19 – 20, doskoky: 39 – 32, asistencie: 8 – 23, zisky: 12 – 16, straty: 25 – 18, bloky: 1 – 5, streľba z poľa: 20/58 (34%) – 32/60 (53%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8 CBK Košice 560:803 1/4 (20,00%) 0/6 (0,00%) 1/10 9,09%

Najbližší duel čaká basketbalistky banskobystrickej Slávie vo štvrtok 15. decembra od 18.00 h, keď nastúpia na posledný zápas v skupine C FIBA Eurocupu, a to na palubovke poľského Gorzówa. Doma v hale na Štiavničkách sa bystrické pumy predstavia v pondelok 19. decembra o 18.00 h, keď v stretnutí 12. kola Niké Extraligy žien privítajú MBK Ružomberok.