Povinnosť v Trenčíne splnená, bodovali všetky hráčky

Naše pumy vo sviatočnú sobotu 6. januára potvrdili rolu favorita na palubovke nováčika BK AS Trenčín. Skórovali všetky hráčky na súpiske, ale stovka z toho napokon nebola.

Duel otvorili presnou trojkou domáce, ale zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej si následne 24-bodovou šnúrou vypracovali pohodlný náskok. Na konci 6. minúty sa po prvýkrát dostala na palubovku bývalá slovenská reprezentantka Angelika Slamová, ktorá sa rozohráva po dlhšej pauze a je v Slávii na skúške.

Aj v druhej štvrtine patrili prvé body hráčkam Trenčína, keď po dvojke a trestnom hode nakrátko stiahli stratu pod 20-bodovú hranicu (9:28). V druhej 10-minútovke to bolo zo strany našich hráčok v útoku slabšie, keď nastrieľali „len“ 21 bodov, a tak po polčase platil stav 11:49.

Do druhej polovice stretnutia predposledného kola základnej časti vstúpili naše slávistky 15-bodovou sériou. Po jedinom inkasovanom koši v tretej štvrtine navýšili svoje vedenie na 13:71. Po 30-tich minútach tak mal náš tím do stovky pomerne ďaleko.

V záverečnom dejstve sa do streleckej listiny zapísali aj tie pumy, ktoré dovtedy neskórovali. Siedma stovka v extraligovej sezóne z toho napokon nebola, chýbali do nej štyri body. Príčinou bola len 40-percentná úspešnosť streľby z poľa. Našou najlepšou strelkyňou bola 15-bodová Lindsey Pulliam, ktorej so 14-timi bodmi sekundovala 17-ročná Carlota Sofia da Cruz.

Povedali po zápase

Laura van Dalen, asistenka trénerky Slávie: „Po sviatočnej prestávke sme chceli nabehnúť čo najlepšie do zápasového kolobehu. Zápas bol síce v našej réžii, ale na niekoľko ukazovateľov si už v najbližšom zápase musíme dať pozor, ak chceme byť v budúcnosti úspešné. Dovolili sme súperovi doskočiť 16 lôpt v útoku a my sme zaznamenali až 17 strát, čo sú čísla, ktoré sa inokedy môžu vypomstiť. Počas celého zápasu sme sa snažili udržiavať vysoké tempo hry, čo bolo aj cieľom, a bol to dobrý štart do ďalších zápasov. Sme rady, že sa do zápasu mohla zapojiť aj „Angi“ (Angelika Slamová). Poznáme jej kvalitu, napokon niekoľkými peknými prihrávkami to ukázala aj v dnešnom zápase. Ja verím, že každým tréningom a zápasom sa bude cítiť lepšie.“

Carlota Sofia da Cruz, hráčka Slávie, 14 bodov, 3 asistencie a 7 ziskov: „Do prvého zápasu v novom roku sme vstúpili rýchlo a agresívne, a v tomto duchu sa niesol celý zápas. Máme novú posilu, potrebovali sme sa zohrať a myslím, že zápas tento účel splnil. Ale v obrane ešte musíme popracovať na efektívnosti komunikácie. Oproti minulému stretnutiu káder Trenčína doplnila skúsená podkošový hráčka, ktorej skúsenosti sme pocítili aj my. Myslím si, že sme mali dobrú prípravu medzi sviatkami, takže návrat do zápasového tempa nebol taký náročný a po kondičnej stránke sme to všetky zvládli. Osobne mám z tohto zápasu lepší pocit než z predošlého stretnutia s Trenčínom.“

Angelika Slamová, v Slávii na skúške: „Ťažko sa hodnotí zápas, keď vyhráte o 73 bodov, ale tešíme sa z výhry. Chceli sme byť agresívne v obrane a v útoku hrať rýchlo a jednoducho, čo si myslím, že sme aj splnili. Ja som v prvom rade velmi vďačná za túto príležitosť, ktorú som dostala v Bystrici po viac ako dvoch rokoch prestávky. Moja forma ešte nie je ideálna, ale dúfám, že postupne sa to bude zlepšovať.“

Niké Extraliga žien – 13. kolo – sobota 06.01.2024, 19.00 h – Trenčín

BK AS Trenčín – Slávia Banská Bystrica 23:96 (6:28, 11:49, 13:71)

Štvrtiny: 6:28, 5:21, 2:22, 10:25. Rozhodovali: Bullo, Kubík, Perečinská. Diváci: 150.

Zostava BK AS Trenčín a body: Mamráková 7, Felixová 4/19 doskokov, Bučková 4, Šoltésová 0, Sorádová 0 (Mihaljevičová 6, V. Urbanová 2, Křenová 0, Seifertová (C) 0, S. Kozáková 0, Grellová 0, Hlávková 0).
Tréner: R. Ďorďai.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 15, da Cruz 14, Bura 8, Martišková (C) 4, Striešová 4 (Bogićević 13, Malashka 10, Užovičová 8, Podhradská 7, Holíková 6, Slamová 5, Neuschlová 2).
Trénerka: Z. Žirková

TH: 6/12 – 8/12, trojky: 1/10 – 4/27, fauly: 13 – 14, doskoky: 55 – 59, asistencie: 4 – 29, zisky: 10 – 42, straty: 58 – 17, bloky: 6 – 7, streľba z poľa: 8/53 (15%) – 42/105 (40%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8. BK AS Trenčín 13 14 1 12 7,7 % 489:1268 -779

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú nasledujúci zápas vo štvrtok 11. januára od 18.00 h, keď privítame v mestskom derby sovičky z BK ŠK UMB Banská Bystrica.