Po víkende v Splite v Alpe Adria Cupe naďalej stopercentné

Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú za sebou druhý hrací víkend v rámci medzinárodného Alpe Adria Cupu. Bystrické pumy si v chorvátskom Splite poradili s obomi súpermi.

Zdroj foto: Alpe Adria Cup (Nediljko Mrse)

Na úvod sezóny Alpsko-jadranského pohára sa zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej podarilo ešte v septembri vyhrať v Maribore oba zápasy, keď porazili domáci ŽKD Maribor 89:65 a následne aj KAŽL Split 79:69.

V sobotu stovka

V sobotu 2. decembra od 19.30 h sa slávistky stretli s Klosterneuburgom, a to po prvýkrát v súťaži. Skóre stretnutia otvoril presnou trojkou rakúsky tím, ale naše pumy odpovedali 14-bodovou šnúrou. V podobnom duchu sa niesol aj zvyšok prvej štvrtiny, v ktorej naše hráčky nastrieľali až 31 bodov, pričom si vybudovali 15-bodový náskok. Basketbalistky Slávie ovládli aj druhú 10-minútovku, tentokrát o 13 bodov, a tak sme mali po prvom polčase aj vďaka siedmim trojkám už 28-bodový náskok. Po zmene strán sa pumy rozbiehali pomalšie, keď v prvej polovici tretej štvrtiny rozvlnili sieťku len raz, ale potom sa vrátili do tempa a pokračovali v navyšovaní nášho náskoku (76:36). V záverečnom dejstve naháňali stovku a súperkám v ňom dovolili len 3 body. Stovka nakoniec padla, keď 49 sekúnd pred koncom upravila výsledok na končených 100:39 Simona Neuschlová.

Proti aktuálnym líderkám najvyššej rakúskej súťaže si naše slávistky rozdelili bodovú porciu medzi sebou pomerne rovnomerne, keď až sedem z nich zaznamenalo dvojciferný počet bodov. Prezentovali sa až 53-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, pričom približne tretinu bodov dali po stratách súperiek a následných protiútokoch.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Bol to pre nás dobrý zápas, pretože pred pár dňami sme hrali Eurocup. Bolo veľmi náročné hrať proti takémuto typu súpera, keďže sa dobre pohybovali. Zvládli sme to ale výborne, takže gratulujem môjmu tímu. Teraz sa už sústredíme na zajtrajší zápas.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 15 bodov, 9 doskokov, 5 ziskov: „Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu. Robili sme všetko, čo sme chceli a čo od nás chcela trénerka. Teraz si potrebujeme oddýchnuť sa pripraviť sa na zajtrajšok.“

Alpe Adria Cup Women – skupina B – 3. kolo – sobota 02.12.2023, 19.30 h – Split (Chor.)

Slávia Banská Bystrica – BK Raiffeisen Duchess Klosterneuburg 100:39 (31:16, 54:26, 76:36)

Štvrtiny: 31:16, 23:10, 22:10, 24:3. Rozhodovali: Mjeda, Strikić, Pepur (všetci Chor.).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Brabencová 15, Bogićević 13/10 doskokov, Mujović (C) 11, Holíková 10, Bura 8 (Pulliam 12, Striešová 11/3 trojky, Martišková 11, da Cruz 5, Neuschlová 4).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Klosterneuburg a body: L. Zderadicka 17, Schicher 10, P. Zderadicka 6, Vamvaka 2, A. Zderadicka (C) 0 (Hoellerl 4, Winkler 0, Polygalova 0, Matzka 0,
Binder 0).
Tréner: F. Zderadicka.

TH: 5/10 – 10/17, trojky: 11/26 – 3/29, fauly: 20 – 8, doskoky: 47 – 36, asistencie: 27 – 7, zisky: 19 – 11, straty: 15 – 31, bloky: 1 – 2, streľba z poľa: 42/79 (53%) – 13/56 (23%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

V nedeľu opäť víťazne

Na svoje štvrté vystúpenie v premiérovom ročníku ženskej edície Alpe Adria Cupu nastúpili naše basketbalistky v nedeľu 3. decembra o 10.30 h proti ŽKD Maribor. Pumy vstúpili do zápasu 7-bodovou šnúrou a v prvej štvrtine mali výrazne navrch, keď si vypracovali 15-bodový náskok (10:25). V druhej 10-minútovke sa však hráčky Mariboru vrátili do hry a do polčasovej prestávky stiahli manko o 4 body (28:39). Aj tretia časť bola viac-menej vyrovnaná, akurát v nej mali mierne navrch naše slávistky, ktoré tak už drámu nepripustili. V štvrtej štvrtine Žirkovej zverenkyne dominovali a napokon zvíťazili nad šiestym celkom tabuľky slovinskej najvyššej súťaže pohodlným, 27-bodovým rozdielom.

Aj v druhom zápase víkendu dostali slušnú porciu minút všetky hráčky na našej súpiske, pričom opäť všetky prehovorili do výsledku bodovým príspevkom. Pri pohľade na štatistiky rozhodol o výsledku výkon v obrane a kvalitná šírka kádra, keďže pumy mali výrazne navrch v ziskoch, stratách a bodoch z lavičky. Aj po druhom hracom víkende tak vedieme tabuľku B skupiny Alpe Adria Cupu s plným bodovým ziskom.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Odohrali sme tri zápasy za štyri dni, veľa sme cestovali, a to sa dnes ukázalo na palubovke. Hrali sme proti mladému, energickému tímu, takže bolo niekedy veľmi náročné ich zastaviť. Podarilo sa nám zvíťaziť a ostať zdravé, čo je v tomto zápasovom rytme dôležité.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 14 bodov: „Myslím si, že sme mali dobré pasáže, kedy sme hrali tímovo v obrane a dokázali premeniť straty súperiek na naše jednoduché body, čo nám pomohlo vyhrať zápas.“

Alpe Adria Cup Women – skupina B – 4. kolo – nedeľa 03.12.2023, 10.30 h – Split (Chor.)

ŽKD Maribor – Slávia Banská Bystrica 60:87 (10:25, 28:39, 47:62)

Zostava ŽKD Maribor a body: Tomsic 20, Dedič (C) 15, Brecelj 11, Vilfan 4, Stojko 4 (Trantura 6, Meglic Steharnik 0, Kaučič 0, Cvar 0, Grujic 0, Petrovic 0, Setor 0).
Tréner: A. Ploj.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović (C) 12, Brabencová 11, Martišková 8, Bura 8, da Cruz 6 (Pulliam 14, Bogićević 12, Neuschlová 9, Holíková 5, Striešová 2).

Tretí turnaj B skupiny Alpe Adria Cupu je na programe v posledný februárový víkend v rakúskom Klosterneuburgu. Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v piatok 8. decembra od 18.00 h na palubovke ŠBK Šamorín.