Na záver nadstavby vysoká prehra v Piešťanoch

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v poslednom zápase nadstavbovej skupiny extraligy vysoko prehrali u úradujúceho majstra. Čajky si vytvorili podstatnú časť 44-bodového náskoku v poslednej štvrtine, ktorá našim pumám absolútne nevyšla. Pri streleckej úspešnosti domácich sme nemali nárok, hovorí trénerka Zuzana Žirková.

V sobotu 4. marca si v kúpeľnom meste odkrútila premiéru v drese Slávie Žofia Hruščáková, ktorá prišla do tímu púm v stredu. Svoje prvé body dala na začiatku 7. minúty, keď znižovala na 13:8. Predtým sa Žirkovej zverenkyne ujali vedenia 0:4, ale Čajky 9-bodovou šnúrou otočili, a práve tento úsek rozhodol o tom, že domáce mali po prvej štvrtine 7-bodový náskok (20:13). V druhej 10-minútovke spočiatku dominovali hráčky Piešťan, ktoré po ďalšej 9-bodovej sérii viedli v 17. minúte už o 19 bodov. Naše pumy sa však následne vrátili do zápasu, keď do polčasovej prestávky znížili na 13-bodový rozdiel (43:30).

Autor foto: Ladislav Duračka (Piešťanské Čajky)

Lepší vstup do druhej polovice stretnutia predviedli Čajky. Líder extraligy dostal po dvoch minútach tretej štvrtiny svoj náskok po prvýkrát nad 20 bodov (51:30). Aj vďaka trojkám Ceejay Nofuente a Lucie Striešovej sme následne znížili na 55:39, ale viac sme sa už domácim nepriblížili. Štvrtá štvrtina nášmu tímu vôbec nevyšla. Piešťančanky nám v nej nastrieľali až 31 bodov, vďaka čomu nás deklasovali najvyšším rozdielom v rámci všetkých siedmich vzájomných stretnutí v tejto sezóne. Do play-off tak pôjdeme z 3. miesta, o mene nášho štvrťfinálového súpera sa rozhodne v nedeľu 5. marca v súboji CBK Košice s Popradom. Piešťanské Čajky vyhrali všetky zápasy v základnej a nadstavbovej časti extraligy, a tešia sa tak z 1. miesta.

Pri úspešnosti Čajok sme nemali nárok

Piešťanské Čajky už v prvom polčase, po ktorom sme ešte živili nádej na dobrý výsledok, premenili polovicu svojich pokusov z poľa. Úradujúce majsterky v druhom polčase ešte vylepšili svoju úspešnosť streľby z poľa na 53%. Padalo to najmä Piešťančanke Dominike Rusiňákovej, ktorá dala z 8-mich pokusov 6 trojok. So 16-timi bodmi jej sekundovalo duo Ke’shunan James – Gabriela Andělová.

Žofia Hruščáková odohrala vo svojej premiére v drese Slávie necelých 20 minút a pripísala si 8 bodov, 4 doskoky a v úvode druhého polčasu aj štvrtý faul. Spomedzi našich púm zaznamenala dvojciferné číslo len 10-bodová Lindsey Pulliam, ktorá pridala aj 7 doskokov, 3 asistencie a 3 zisky. Domáce nás prevýšili v doskokoch 46 – 28 a naša úspešnosť streľby z poľa činila 32%.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Určite môžem hodnotiť kladne, že sme pôsobili agresívnejšie ako doteraz. Výsledok nezodpovedá 30-tim minútam na ihrisku, ale pri percentuálnej úspešnosti Čajok sme nemali nárok. Pokiaľ sme sa dostávali do pozícií, ktoré sme si vytvorili po našom pohybe a nevymýšľali, tak sme dokázali držať krok. V poslednej štvrtine ale prišiel hurikán streleckej pohody Piešťan. Dať 6 bodov za štvrtinu je ale katastrofálne. Gratulujem Piešťanom k prvému miestu v nadstavbe a my sa ideme sústrediť na našu cestu v play-off.“

Peter Jankovič, tréner domácich pre klubový web Piešťanských Čajok: „Víťazstvo sa rodilo ťažko. Možno konečný výsledok tomu nezodpovedá, ale nebolo to určite také jednoduché. Veľmi ťažký, tvrdý a agresívny basketbal z oboch strán, zo strany hostí možno až na hranici únosnosti, ale zvládli sme to hlavne v hlavách. Dievčatá som prosil, aby zostali hlavne pokojné, nepodliehali tomu a nenechali sa zbiť na domácej palubovke. To bolo pre nás veľmi dôležité. V druhom polčase obrovská energia v obrane, súperovi sme dovolili dať len 19 bodov a z toho sa odvíjal aj útok. Keď sa bráni a vieme ťahať rýchlo dopredu, čo nás zdobí celú sezónu, tak to vieme využiť a k tomu sa pridala aj relatívne vysoká úspešnosť za 3 body.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 1. až 4. miesto – 6. kolo – sobota 04.03.2023, 19.00 h – Diplomat aréna – Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 93:49 (20:13, 43:30, 62:43)

Štvrtiny: 20:13, 23:17, 19:13, 31:6. Rozhodovali: Ženiš, Turčin, Višniarová. Diváci: 754.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 16, G. Andělová 16, Mujović 12, Jurčenková (C) 10, A. Mandić 4 (Rusiňáková 19, Moravčíková 8, Taušová 6, Martišková 2, Kraislová 0). Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 10, Nofuente 7, Sherrill 6, Kozáková 6, Holíková 0 (Hruščáková 8, Striešová 6, da Cruz 4, Grigerová 2, van Dalen (C) 0, Kollárová 0). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

TH: 12/15 – 6/13, trojky: 11/32 – 3/25, fauly: 18 – 22, doskoky: 46 – 28, asistencie: 16 – 9, zisky: 11 – 7, straty: 19 – 19, bloky: 2 – 2, streľba z poľa: 35/65 (53%) – 20/61 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Konečná tabuľka nadstavbovej skupiny Niké Extraligy žien o 1. až 4. miesto
# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 Piešťanské Čajky 1007:591 6/0 (100,00%) 6/0 (100,00%) 12/0 100,00%
2 MBK Ružomberok 739:732 3/3 (50,00%) 3/3 (50,00%) 6/6 50,00%
3 Slávia Banská Bystrica 773:799 3/3 (50,00%) 3/3 (50,00%) 6/6 50,00%
4 ŠBK Šamorín 615:1012 0/6 (0,00%) 0/6 (0,00%) 0/12 0,00%

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa počas druhého marcového víkendu predstavia v Hradci Králové, kde ich čaká Federálny pohár za účasti štyroch českých a štyroch slovenských družstiev.