Do extraligovej sezóny sme vstúpili víťazstvom nad Young Angels Košice

Basketbalistky banskobystrickej Slávie vstúpili do extraligovej sezóny víťazne. Vo volebnú sobotu proti Young Angels Košice nezačali ideálne, ale od druhej štvrtiny už na domácej palubovke dominovali.

O náš prvý kôš v extraligovej sezóne sa postarala Božica Mujović, ale následne sme ťahali za kratší koniec. Po vyrovnanom úvode prvej štvrtiny odskočili Young Angels 11-bodovou šnúrou na 8:19. Vzápätí znížila späť na jednociferný rozdiel našou prvou trojkou v extraligovej sezóne Lucia Striešová. Vo zvyšnom priebehu prvej časti hráčky Slávie skresali manko na 6 bodov. Druhá 10-minútovka patrila jednoznačne našim pumám, ktoré v tejto časti nastrieľali až 34 bodov, vďaka čomu otočili nepriaznivý stav a po polčase viedli 15-bodovým rozdielom. Obrat vo vedení nastal počas našej 14-bodovej série.

V úvode druhého polčasu sa častejšie presadzoval náš tím. Young Angels síce potom znížili na 11 bodov, ale bližšie sa už nedostali. Tretia štvrtina bola najvyrovnanejšia, mali sme v nej o tri body navrch, vďaka čomu sme vstupovali do záverečného dejstva s 18-bodovým náskokom. Aj v poslednej časti sa presadzovali častejšie basketbalistky Slávie, ktoré dostali svoj náskok nad 20-bodovú hranicu a postrážili si víťazstvo. Na palubovku sa dostali všetky hráčky na našej súpiske.

Až päť hráčok Slávie nastrieľalo v zápase dvojciferný počet bodov, najviac 16-bodová kapitánka Sabína Šimonovičová, ktorá premenila oba svoje pokusy za tri body. Na strane Young Angels sa presadzovala najmä Američanka Kristina Morgan King, ktorá si pripísala 18 bodov a 13 doskokov. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej sa prezentovali slušnou, 50-percentnou úspešnosťou streľby z poľa.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka bystrických púm: „V prvej štvrtine bolo z našej strany zlé všetko. Cez polčas som sa opýtala len jednu otázku, že čo treba zmeniť. Meníme veci v rozcvičke, meníme základné päťky, aby sme našli to správne nastavenie, aby sme nemali zlý začiatok, ale stále je to to isté. Od druhej štvrtiny som už nemala čo vytýkať. Zrazu išlo všetko, zrazu išla agresívna obrana, zavreli sme vstupné prihrávky, získali sme lopty… Donútili sme ich urobiť 24 strát, veľmi jednoduchých, a z toho sme potom dávali body. Len to musíme robiť od začiatku. Cez prestávku sme si povedali, že ten začiatok druhého polčasu musí byť dobrý. On aj bol dobrý, ale potom po troch minútach sme sa zase dostali do útlmu. Vtedy je možno čas na striedania, takže sa možno budeme dostávať do rýchlejších striedaní. Do zápasu s Ružomberkom musíme zlepšiť všetko, lebo ony nás zbijú a nedajú nám nič zadarmo. Bolo to vidno v posledných zápasoch, ktoré hrali s Ostravou (pre MBK Ružomberok úspešná kvalifikácia do FIBA EuroCupu, pozn. red.), a to isté budú hrať aj teraz.“

Sabína Šimonovičová, kapitánka Slávie, 16 bodov v zápase: „Pocity po prvom víťazstve sú zmiešané, ale na tabuli vidíme, že sme vyhrali, takže to je momentálne najpodstatnejšie. Trochu sme s tým rátali, opäť sme mali ťažký štart. Chvalabohu sme to dokázali otočiť a vyhrať zápas, ale musíme popracovať na tých štartoch. Keď predvedieme takýto úvod proti Ružomberku, tak neviem, či to stihneme do konca zápasu otočiť. Asi sa musíme porozprávať s tímom, že v čom to je. Je to podľa mňa jedine o koncentrácii. V druhej štvrtine sme to otočili jedine agresivitou v obrane. Hneď, ako sme začali agresívne brániť, tak prišiel aj útok, a potom sme sa dostali k svojej hre.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 15 bodov v zápase: „Berieme si zo zápasu to pozitívne a z negatívnych vecí sa musíme poučiť, lebo takýto slabší štarty by nás, s rešpektom voči súperovi, proti lepším súperom mohol stáť výsledok. Ten slabší úvod si musíme vyriešiť v šatni a nabudúce prísť všetky mentálne nastavené tak, že sa začína od prvej sekundy. Áno, od druhej štvrtiny sme už hrali to, čo sme chceli. Keď prinesieme na ihrisko viacej energie, hlavne v obrannej časti, tak potom sa hrá všetkým lepšie v útoku. Treba to zastaviť od začiatku a nedovoliť súperovi pomýšľať na to, že môže s nami hrať. Pokiaľ ide o Košice, tak si myslím, že oproti minulému roku stúpla ich kvalita, priniesli zahraničné hráčky. Je to super pre slovenský basketbal, že je viac tímov konkurencieschopných.“

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels Košice: „Výsledok je taký, aký sme asi očakávali, ale priebeh taký nemusel byť. Kým sme vládali a robili to, čo sme mali, tak to aj vyzeralo celkom dobre. Nie sme zohratí, nemáme za sebou skoro žiadnu basketbalovú prípravu. Bolo to vidieť, Bystrica je niekde inde. My sme mali problém vyhodiť z autu, lebo si ešte nepamätáme ani základné veci. Na našich stratách sa vybudoval ten náskok v priebehu druhej štvrtiny. Tá rozhodla o všetkom, prehrali sme ju 34:13, tam sme sa vzdali. Naše mladé hráčky, kým mali ešte sebadôveru, boli použiteľné. V momente, kedy sa prestalo trošku dariť, spustili ramienka. Dali sme si kopu vlastných bodov, teda takých, že súper sa na ne príliš nenadrel. Rotácia súpera je oveľa väčšia, to vieme. V momentálnom stave určite nie sme rovnocenným súperom Bystrici. Bola kopa momentov, s ktorými som spokojný. Keď sme dokázali behať, kým sme vládali, tak sme ukázali, že môžeme byť nebezpeční. Uvidíme, aká bude naša budúcnosť.“

Niké Extraliga žien – 1. kolo – sobota 30.09.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice 93:68 (15:21, 49:34, 71:53) 

Štvrtiny: 15:21, 34:13, 22:19, 22:15. Rozhodovali: Bartoš, Uhrin, Kubík. Diváci: 331.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bura 14, Bogićević 13, Mujović 11, Hruščáková 4, Holíková 2 (Šimonovičová (C) 16, Martišková 15, Kozáková 8, Striešová 5, Da Cruz 3, Neuschlová 2, Brabencová 0). Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Young Angels Košice a body: King 18/13 doskokov, Leidel 14/3 trojky, Bohušová 7, Rodáková 6, Dulovičová 4 (Littlefield 8, Šedivá 4, Plavnická (C) 3, Szmereková 2, Rebejová 2, Mandelíková 0). Tréner: J. Krajňák.

TH: 16/20 – 8/17, trojky: 5/14 – 6/25, fauly: 18 – 19, doskoky: 41 – 35, asistencie: 25 – 15, zisky: 15 – 8, straty: 14 – 24, bloky: 5 – 3, streľba z poľa: 36/71 (50%) – 27/62 (43%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie už v stredu 4. októbra, a to opäť na domácej palubovke, kde si od 18.00 h zmerajú sily v rámci 2. kola extraligy s MBK Ružomberok. Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA SLÁVIA BB – MBK RUŽOMBEROK.