Máme mečbal, pred návštevou sezóny bodovali všetky pumy

Tretí zápas semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a MBK Ružomberok vyhrali dominantným spôsobom naše pumy. Do Športovej haly Dukla si našlo cestu vyše sedemsto divákov.

V úvode stretnutia sme sledovali vyrovnaný priebeh. Po prvej našej trojke z ruky Lucie Striešovej odpovedala rovnakou mincou na opačnej strane Mária Štefančová, ale vzápätí sa spoza oblúka trafila naša kapitánka Božica Mujović – 10:9. V druhej polovici prvej časti sa tímy striedali v tesnom vedení a po desiatich minútach napokon vyhrával najtesnejším rozdielom Ružomberok – 16:17. Aj v druhej štvrtine to bolo spočiatku vyrovnané, ale potom naše hráčky zabrali parádne najmä v obrane a nedovolili hostkám skórovať od úvodu 15. minúty až do konca prvého polčasu. Rozstrieľala sa najmä Snežana Bogićević a v závere druhej štvrtiny aj Žofia Hruščáková. Výsledkom bola 16-bodová šnúra slávistiek a polčasový stav 41:23.

Po zmene strán sme boli svedkami málo vídanej štvrtiny. V tretej dali obe družstvá spolu len 14 bodov, pričom zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej vstupovali do tej záverečnej už s 20-bodovým náskokom. Štvrtú desaťminútovku otvorili slávistky úsekom 11:0, čím už definitívne rozhodli. Na palubovku sa dostali aj najmladšie pumy na súpiske a napokon sa do bodovej listiny zapísali všetky. Naše hráčky inkasovali len 33 bodov a po víťazstve o 41 bodov majú postupový mečbal. Ten môžu premeniť v sobotu 13. apríla od 17.00 h v Ružomberku. Návšteva 710 divákov je najvyššia na domácom zápase Slávie v sezóne. K výbornej atmosfére prispeli aj hráčky všetkých našich mládežníckych kategórií, ktoré mali vstup zdarma.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „V prvom rade sme začali nervózne, čo bolo aj prirodzené po tom, ako sme hrali v Ružomberku. Ale nezosypali sme sa a konečne sme naštartovali naše motory. Takto by to malo naozaj vyzerať. V obrane sme si pomáhali navzájom zo silnej strany. Fungovalo to, čo sme si povedali. Súperky mali dva útočné doskoky za prvý polčas a myslím si, že Erika Holíková na začiatku odviedla super robotu na Yatskovets. Každá jedna, ktorá dnes vošla, podala svoj výkon. Som naozaj šťastná, že som tam mohla pustiť aj mladé hráčky, že si to mohli zažiť. Išli na dno svojich síl, „Charlie“ (Carlota Sofia da Cruz) už toho mala dosť, ale musela ísť. Ak mám byť úprimná, tak pred túto kulisu sa chceme vrátiť až vo finále, ale dnes to bolo skvelé. Tí ľudia sa bavili a my sme hlavne bavili ich, a o tom to celé je.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 8 bodov: „Zápas bol taký, aký mal byť aj ten predchádzajúci. Škoda, že sme to nedokázali takto spraviť už v tom Ružomberku, pôjdeme tam ešte raz, ale výborne. To, čo sme si povedali a na čom sme mali zapracovať, sme do bodky splnili. Aj ten výsledok zodpovedá nášmu prístupu. Nezlomili sme sa, bojovali sme a nevzdali žiadny súboj. Hrali sme ako tím v útoku aj v obrane, hlavne nám išlo o tú obranu. Myslím si, že to zlomilo súpera, že sme dnes išli spolu. Pokiaľ ide o moju technickú chybu, ako hovoria hokejisti, je to play-off, aj takéto emócie k tomu určite patria. Všetci sme stále viac a viac unavenejší, to je normálne. Tá noha ma ešte stále nepočúva tak, ako by som si priala, ale dievčatá na ihrisku mi to uľahčujú. Keď budeme podávať takéto výkony, tak určite sa mi bude hrať lepšie a lepšie. Akurát sme si hovorili aj na lavičke, že diváci boli dnes neskutoční. Asi videli, že aj my ideme a nevzdávame.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, 10 bodov: „Začiatok bol trošku nervózny, to sme očakávali. Ružomberok po minulom zápase začal sebavedomo, ale keď opadla tá prvotná nervozita, tak sme sa dostali do našej hry. Veľmi dobre sme si posúvali loptu v útoku, pomáhali sme si v obrane. Všetko nám fungovalo tak, ako sme chceli a myslím si, že to bolo vidieť aj na ihrisku. Vyhrať v sobotu v Ružomberku by bol ideálny scenár, ale vieme, že Ružomberok cíti tú šancu, keďže už vyhral u nich doma. Ale spravíme všetko pre to, aby sme to v sobotu ukončili. Atmosféra bola opäť super, ako aj minulý týždeň. V takejto atmosfére sa nám hrá perfektne, určite nám to dodáva energiu. Mňa veľmi teší, že nám chodia takto fandiť aj malé dievčatá, ktoré tu možno niekedy budú tiež takto hrať.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 3. zápas – streda 10.04.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 74:33 (16:17, 41:23, 49:29)

Štvrtiny: 16:17, 25:6, 8:6, 25:4. Rozhodovali: Šarišský, Bara, Turčin. Diváci: 710. Stav série: 2:1 (na 3 víťazstvá).

Bogičevičová 12, Hruščáková 8, Mujovičová 5, Martišková 4, Holíková 2 (Sherrillová 10, Striešová 10, Brabencová 9, Burová 7, Užovičová 3, Žilinská 2, da Cruzová 2).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bogićević 12, Hruščáková 8, Mujović (C) 5, Martišková 4, Holíková 2 (Sherrill 10, Striešová 10, Brabencová 9, Bura 7, Užovičová 3, Žilinská 2, da Cruz 2). TCH: 24. Hruščáková.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava MBK Ružomberok a body: Štefančová 8, Havranová 7, Yatskovets 6, Jarošová 4, Hadačová 2 (Kaliuzhna 4, Mikovčáková 2, Urbanová 0, Michaličková 0, Ďuratná 0). Vyfaulovaná: 38. Mikovčáková. TCH: 15. J. Suja (tréner), 24. Jarošová.
Tréner: J. Suja.

TH: 18/29 – 8/9, trojky: 4/19 – 1/31, fauly: 16 – 23, doskoky: 54 – 41, asistencie: 24 – 6, zisky: 9 – 8, straty: 14 – 19, bloky: 5 – 5, streľba z poľa: 26/63 (41%) – 12/67 (17%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Autor: Slávia BB (R. Blaško). Foto: archív Ivan Golembiovský.