Pumy bojovali a dlho sa držali v hre, titul ale oslavujú Čajky

Aj tretí zápas finálovej série play-off Niké Extraligy žien vyhrali Piešťanské Čajky, ktoré sa tak radujú z majstrovského hetriku. Hráčky Slávie však v poslednú aprílovú sobotu určite nesklamali, podali svoj najlepší výkon v sérii.

Domáce vstúpili do zápasu 6-bodovou sériou a na začiatku 5. minúty viedli dvojciferným počtom bodov, keď sa o prvú trojku duelu postarala Evita Herminjard – 15:4. Po time-oute trénerky Zuzany Žirkovej sa spoza oblúka trafila Natália Martišková, ale Čajky mali aj potom navrch a v závere 8. minúty viedli už o 19 bodov. Potom však naše pumy zabrali a 10-bodovou sériou v závere prvej štvrtiny stiahli manko na 26:17. Hneď na začiatku druhej desaťminútovky premenila aj svoj druhý pokus za tri body Herminjard, ale naše slávistky sa vrátili k sťahovaniu manka. Medzi druhou a treťou trojkou Kseniye Malashky trafila svoju tretiu aj Herminjard, ale už to bolo len o šesť. Druhá štvrtina patrila nášmu tímu, ktorý príkladne bojoval a po úseku 1:8 sme na začiatku 17. minúty prehrávali už len o dva body – 35:33. Obrat však z toho napokon nebol a Čajky išli do šatne so 4-bodovým vedením – 41:37.

Naše pumy zachytili začiatok druhého polčasu a po dvoch košoch Žofie Hruščákovej po prvýkrát vyrovnali, ale vzápätí sa spoza oblúka presadila Ke’Shunan James. Vo výbornej atmosfére, na ktorej sa podieľali aj naši priaznivci, si oba tímy siahli na dno síl a v tretej štvrtine veľa košov nepopadalo. Aj vďaka presnej strele z diaľky z ruky Lindsey Pulliam sme pred záverečným dejstvom prehrávali len o tri body – 48:45. V poslednej štvrtine sa hralo dlho bez zmeny skóre. Čajky však zvládali rozhodujúce momenty lepšie a po trojke Andželiky Mitrasinović vyhrávali v polovici 35. minúty o 9 bodov. Našim hráčkam sa ešte tri minúty pred koncom podarilo znížiť na 3-bodový rozdiel, ale domáce už pohár z rúk nepustili a zlomovú strelu na 61:53 trafila symbolicky James. Po roku tak máme opäť striebro.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Musím povedať, že škoda tých dvoch zápasov. Bohužiaľ, začali sme ako v tých dvoch a stálo nás to veľmi veľa síl, no nevzdávali sme sa. Povedali sme si, že musíme zachrániť aspoň česť, ktorú máme, už keď nevyhráme. To sa nám nepodarilo, aj keď výsledok nezodpovedá koncu. Dve zbytočné straty, Lindsey Pulliam, druhá Snežana Bogićević. Miesto toho, aby sme dali dva body, sme dostali, plus technická chyba a ono sa to potom zase valilo. Nemali sme možno takú osobnosť ako majú oni v James a v obrane ako majú Anku Jurčenkovú. Myslím si, že sa v sérii dostali pod kožu Božici Mujović a mala s tým problém. Vzhľadom k tomu, ako sme vyzerali v prvých dvoch zápasoch, tak asi neúspešná sezóna. Ale vzhľadom k výkonom, ktoré sme podávali pri tých turbulenciách, ťažko povedať. Z časti úspešná, z časti neúspešná.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie: „Škoda, že najlepší výkon v sérii prišiel až teraz. Nestačí sa na konci spamätať, keď vám už nič iné nezostáva. Do konca sme bojovali, to nemôžem nikomu ani pol slova vytknúť. Celý čas sme prehrávali, ale držali sme sa. Niekedy to bolo o dva body, dokonca aj vyrovnané, ale Čajky sú skúsené družstvo. Keď bolo treba zabrať, tak stále to nejako zlomili a zase sa odtrhli na tie štyri až šesť bodov. Musím povedať, že sme ich už nevedeli dnes zlomiť.“

Natália Martišková, hráčka Slávie: „Určite tam je pocit sklamania, pretože sme skončili na druhom mieste, a takýto náš plán zrovna nebol. Po tomto zápase sa nám končí ťažko, ale aspoň s nejakou hrdosťou. Každá sa zamyslela nad tým, že takto nechce prezentovať tento klub a najmä svoj vlastný charakter. U mňa zaúradovalo to, že sa nevzdávam, a to som chcela pretaviť na ihrisko. Zápas bol ťažký, fyzický, pretaktizovaný. Skúšali sme čo sa dalo, snažili sme sa to zvrátiť a bojovali sme do poslednej sekundy. Nevedeli sme to zlomiť. Každá sme sa o to snažili pričiniť, ale nefungovalo to. Každý z nás sa v sezóne naučil to, čo sa mal. Dopadlo to asi tak, ako malo. Sezóna bola z časti úspešná, z časti neúspešná, každopádne som hrdá na náš tím.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Famózne, fantastické, neuveriteľné. Rodilo sa to veľmi ťažko, ale je to doma a ja som nesmierne šťastný a rád, že sme to doklepli do víťazného konca. Počas zápasu mi nebolo všetko jedno a bál som sa toho, aby cez nás nešli, ale ustáli sme to. Vďaka obrovskej energii a chcení dievčat, čo dnes predviedli na palubovke, si zaslúžia obrovské ďakujem. V kľúčových momentoch dali tie najdôležitejšie body.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok: „Mne až na konci došlo, že končím kariéru. Nechcela som to takto cez zápas vnímať a nebol na to čas, pretože stretnutie bolo fakt vyrovnané. Až keď som išla striedať, tak mi to došlo. Veľmi sa teším, že sme to takto zvládli. Bystrica nám to nedarovala, bol to nádherný zápas pre fanúšikov, pre všetkých, také pravé finále.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 3. zápas – sobota 27.04.2024, 18.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 69:56 (26:17, 41:37, 48:45)

Štvrtiny: 26:17, 15:20, 7:8, 21:11. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin. Diváci: 1000. Konečný stav série: 3:0.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 17, Herminjard 16/3 trojky, Mitrasinović 15, Mandić 11, Jurčenková (C) 6/12 doskokov (Moravčíková 2, Taušová 2, Vandlíková 0, Kraislová 0). Vyfaulovaná: 37. Mandić.
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 14, Pulliam 10, Mujović (C) 7, Martišková 5, Sherrill 2 (Malashka 12/3 trojky, Bogićević 6, Striešová 0, da Cruz 0, Žilinská 0). Vyfaulované: 34. Sherrill, 38. Pulliam, 38. Bogićević. TCH: 36. Pulliam.
Trénerka Z. Žirková.

TH: 18/27 – 13/21, trojky: 7/20 – 5/18, fauly: 21 – 27, doskoky: 40 – 46, asistencie: 13 – 11, zisky: 7 – 13, straty: 19 – 19, bloky: 3 – 2, streľba z poľa: 22/55 (40%) – 19/66 (28%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Autor: Slávia BB (R. Blaško). Foto: Ivan Golembiovský.