V Ružomberku sme ťahali za kratší koniec, séria je vyrovnaná

Sobotňajší druhý zápas semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a MBK Ružomberok zvládli lepšie hráčky domáceho MBK, ktoré tak vyrovnali stav zápasov na 1:1.

Do zápasu vstúpili lepšie zverenkyne trénera Juraja Suju, ktoré si po 8-bodovej šnúre vypracovali vedenie 12:4. Naše hráčky však postupne stratu zmazali a aj vďaka dvom trojkám Natálie Martiškovej, ktorá dala v prvej štvrtine 9 bodov, do prvej krátkej prestávky otočili na 19:20. Domáce ťahala ich najlepšia strelkyňa Olha Yatskovets, keď už v prvej časti nazbierala 12 bodov. Yatskovtes sa starala o viac ako polovicu bodov Ružomberka aj v druhej štvrtine, po polčase ich mala na konte až 21. Aj druhá desaťminútovka priniesla vyrovnaný priebeh, keď sa družstvá striedali v tesnom vedení. Napokon v nej mali mierne navrch hráčky MBK, ktoré išli do šatne s najtesnejším náskokom – 38:37.

V prvých minútach druhého polčasu sa tímy presadzovali v útoku len zriedka. Po štyroch bodoch domácich dala prvý kôš Slávie v tretej štvrtine až v závere jej 5. minúty Martišková, keď pridala svoju tretiu presnú strelu z diaľky – 42:40. Potom sa však rozbehli basketbalistky MBK, ktoré tretie dejstvo zakončili 8-bodovou sériou, čím si vypracovali nádejné vedenie 53:47. V záverečnej časti sa obrat nekonal, našim pumám sa strelecky vôbec nedarilo. Ružomberčanky boli naopak v laufe a neostali nič dlžné svojej povesti bojovného tímu s poctivou defenzívou. Po prehre o 10 bodov tak budú zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej bojovať o postupový mečbal na domácej palubovke. Tretí zápas série je na programe v stredu 10. apríla o 18.00 h v Banskej Bystrici. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Vedeli sme čo nás čaká. Neprišli sme do zápasu pripravené tak, ako sme mali byť. Dnes vyhral tím pred jednotlivcami, lebo dnes jednotlivci neprišli. Žiadny úsek nebol kľúčový, ale tím, jedine tím. Ich tím bol dnes spolu a môj tím nebol tím. Pri time-outoch som už viac pozitívnejšia nemohla byť, takže začnem zase svoju starú cestu. Samozrejme, že sklamanie, ale dnes by sme si vyhrať nezaslúžili. Gratulujem k Ružomberku, dnes dali do toho všetko. Musíme sa dať dokopy a začať robiť to, čo máme.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 18 bodov: „Klasický ružomberský zápas. Agresívny, napínavý, bojovný, avšak my sme dnes neuspeli. Veľmi nás to mrzí a je čas zamyslieť sa samy nad sebou. Lopta v útoku sa nehýbala tak, ako by sa mala. Tie príležitosti, ktoré sme mali, neboli pripravené, občas boli zbrklé, a preto sa nám ťažšie premieňali. Tým pádom aj tá percentuálna úspešnosť bola nižšia, čiže musíme si vytvoriť dobré pozície a tie jednoducho premieňať. Ďalší zápas bude určite iný.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Pocity sú výborné, úžasné. Som hrdý na dievčatá, že to takto zvládli. Tvrdo pracujúci kolektív bol odmenený. Škoda, že Andrea a Saša nemohli zasiahnuť do hry, ale aj bez takýchto dvoch výrazných osobností sme to dokázali. Som veľmi pyšný na všetkých. Hrali sme zodpovedne, koncentrovane. Dobre sme zápas otvorili, 12:4 sme viedli. Bystrica bola taká vlažná, veľa sme im toho nedovolili, ale predsa bolo v prvom polčase dosť bodov. Potiahla nás Olha útočne v prvom polčase. Vychádzali veci, ktoré sme si pripravili na reakciu bystrickej obrany. V druhom polčase sme dobre bránili, udržali sme ich na 22 bodov. Tak individualitami nabité družstvo podržať na 22 bodov je neskutočné.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 2. zápas – sobota 06.04.2024, 18.00 h – ŠH Koniareň, Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 69:59 (19:20, 38:37, 53:47)

Štvrtiny: 19:20, 19:17, 15:10, 16:12. Rozhodovali: Karniš, Ribakovs, Gacík. Diváci: 570. Stav série: 1:1 (na 3 víťazstvá).

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 29/10 doskokov, Jarošová 10, Štefančová 9, Havranová 7/10 doskokov, Hadačová (C) 0 (Urbanová 6, Kaliuzhna 6, Mikovčáková 2, Michaličková, Ďuratná). TCH: 28. J. Suja (tréner).
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Martišková 18/3 trojky, Bogićević 13, Pulliam 8, Bura 4, Mujović (C) 3 (Hruščáková 8, Striešová 5, Holíková 0, Brabencová 0). TCH: 38. Mujović.
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 25/28 – 18/23, trojky: 4/20 – 5/18, fauly: 24 – 20, doskoky: 44 – 38, asistencie: 9 – 7, zisky: 5 – 11, straty: 16 – 14, bloky: 3 – 2, streľba z poľa: 20/60 (33%) – 18/61 (29%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Autor: Slávia BB (R. Blaško). Foto: Ivan Golembiovský.