Ani vo vypredanej domácej hale sme na Čajky nestačili

Aj druhý zápas finálovej série play-off Niké Extraligy žien ovládli Piešťanské Čajky.

O prvé naše štyri body sa postarala Kristýna Brabencová, ale Čajky zakrátko otočili priebežný stav vo svoj prospech a po dvoch presných strelách z tri body a 9-bodovej sérii vyhrávali v úvode 7. minúty už dvojciferným rozdielom – 6:18. Slávistky sa trápili, zatiaľ čo hostky dali v prvej štvrtine pri 57-percentnej úspešnosti streľby až 25 bodov. V úvode druhej desaťminútovky hrali zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej lepšie a vypredaná hala dúfala, že sleduje ich návrat do zápasu. Potom však úradujúce majsterky predviedli ďalšiu 9-bodovú šnúru a aj vďaka tretej trojke si v závere prvého polčasu vypracovali 20-bodový náskok – 25:45.

Prvé koše druhého polčasu patrili nášmu tímu. Čajky sa presadili až po tri a pol minúte, ale zakrátko si prinavrátili 20-bodové vedenie. V polovici 26. minúty znížila dlhou dvojkou kapitánka Božica Mujović, ale na opačnej strane sa krátko nato presadila spoza perimetra Ke’Shunan James, ktorej dvojciferné bodové konto začínalo opäť číslom dva. Iskierku nádeje nevykresala ani naša jediná trojka z ruky Lucie Striešovej a následný kôš Lucie Žilinskej, hostky viedli po troch štvrtinách opäť o dvadsať. V záverečnej časti sa už našim pumám nepodarilo zmierniť prehru. Naopak, opäť sme prehrali o tridsať bodov, a Piešťanské Čajky tak majú majstrovský mečbal. Slávistky zabojujú v sobotu 27. apríla od 18.00 h v kúpeľnom meste o to, aby ešte raz zažili skvelú atmosféru v hale na Štiavničkách.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Jedenásť ofenzívnych doskokov súperiek za prvé dve štvrtiny je veľa, takže rozhodovali druhé šance a aj naša streľba za tri body, v prvom polčase sme nedali ani jednu trojku z jedenástich pokusov. V prvom polčase sme dali len 25 bodov, čo je na tento tím individualít veľmi málo. Keď už o nič nepôjde, tak to možno bude jednoduchšie pre nás. Ťažko povedať, nervozita nám možno opäť zväzovala ruky. Povedali sme si v šatni, že máme ešte dvadsať minút, ale tá mentálna stránka už bola tak chabá, že sme to nedokázali. Piešťanské Čajky sú samozrejme tak vyspelý a skúsený tím, že si to dokázali postrážiť. Tí ľudia boli naozaj fantastickí. Škoda, že sme im neponúkli krajšie divadlo. Uvidíme, ešte máme jeden zápas pred sebou. Musíme si uvedomiť, že basketbal je naozaj kolektívny šport a nemôže si každá skúsiť to, čo si myslí, že môže skúsiť. Nespravili sme taký kolektív, ako by sme chceli.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie: „Náročný zápas po mentálnej stránke. Myslím si, že aj fyzicky je už na tom veľa dievčat horko ťažko so silami. Je to ťažké, prehrať druhý zápas doma o tridsať bodov, to sa nám dlho nestalo, ale budeme musieť proste naozaj zabojovať von a ukázať, že ešte nie je koniec. Verím tomu, že kameň úrazu hneď na začiatku bolo málo našich obranných doskokov. Nechali sme ich doskakovať ako sa im chcelo a verím tomu, že ony dnes bojovali o trošku viac ako my. V sobotu to bude boj, ide úplne o všetko. Verím, že všetky do toho dáme všetky zbytky síl. Nie je všetkým dňom koniec. Bude to náročné, ale verím, že máme silný tím na to, aby sme to proste otočili.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 2. zápas – streda 24.04.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 47:77 (13:27, 25:45, 39:59)

Štvrtiny: 13:27, 12:18, 14:14, 8:18. Rozhodovali: Kúkelčík, Obertová, Bara. Diváci: 1001. Stav série: 0:2 (na 3 víťazstvá).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 9, Mujović (C) 8, Brabencová 4, Malashka 2, Martišková 0 (Sherrill 11, Žilinská 4, Striešová 3, Bogićević 2, Holíková 2, da Cruz 2, Užovičová 0). TCH: 15. lavička, 30. Martišková.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/11 doskokov, Mitrasinović 17, Jurčenková (C) 8, Mandić 6, Herminjard 6 (Taušová 6, Chovaníková 5, Vandlíková 4, Kraislová 3, Moravčíková 2). Vyfaulovaná: 31. Mandić.
Tréner: P. Jankovič.

TH: 10/14 – 26/33, trojky: 1/18 – 5/22, fauly: 23 – 20, doskoky: 40 – 46, asistencie: 7 – 13, zisky: 8 – 12, straty: 21 – 20, bloky: 5 – 2, streľba z poľa: 18/66 (27%) – 23/58 (39%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Autor: Slávia BB (R. Blaško). Foto: Ivan Golembiovský.