V semifinále sme sa vo výbornej atmosfére ujali vedenia

Prvý zápas semifinálovej série play-off Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a MBK Ružomberok sprevádzala výborná atmosféra. V atraktívnom zápase mali napokon navrch naše pumy.

Prvé body semifinálovej série dala Viktória Havranová a na ďalší kôš sme čakali až do záveru 3. minúty, kedy vyrovnala Božica Mujović. V prvej štvrtine prevládali spočiatku defenzívy, ale naše hráčky si do prvého time-outu Juraja Suju v úvode 8. minúty vypracovali vedenie 11:4, hoci im nepadalo z čiary trestného hodu. Na 11:7 znížila prvou trojkou stretnutia Dominika Urbanová, ale neskôr odpovedala rovnakou mincou Lucia Striešová. Po desiatich minútach sme napokon viedli 16:11.

Druhú štvrtinu otvorila trojkou Mujović a po ďalšom koši našej kapitánky sme v polovici 12. minúty nakrátko viedli dvojciferným rozdielom (22:11). Hráčky Ružomberka však potom predviedli dve šnúry, 7-bodovú a 10-bodovú, po ktorých otočili na 26:31. Práve v týchto chvíľach sa svojou druhou trojkou zaskvela Urbanová. Po time-oute Zuzana Žirkovej naše slávistky v záverečných desiatkach sekúnd prvého polčasu skresali manko len o jeden bodík.

V druhom polčase sa ako prvá presadila Kristýna Brabencová a po druhej trojke Mujović sme boli zakrátko späť vo vedení – 33:31. Pumy dovolili súperkám prvýkrát v tretej štvrtine skórovať až v polovici jej štvrtej minúty, predtým po úseku 10:0 svietil na tabuli stav 37:31. Potom zas opäť zabrali Liptáčky, keď otočili na 37:38. Následne však prvú zo svojich štyroch trojok trafila Natália Martišková a po ďalšej dobrej pasáži sme v polovici poslednej minúty tretieho dejstva viedli po druhý raz v zápase o dve cifry – 56:46.

Rozdiel v záverečnej časti dlho osciloval okolo desiatich bodov, no v posledných desiatkach sekúnd stretnutia zdívhali divákov zo sedadiel strely z diaľky z rúk Martiškovej a Pulliam. V semifinálovej sérii sme sa napokon ujali vedenia po výhre o 18 bodov, pričom náš tím mal jasne navrch v úspešnosti streľby z poľa (45% – 32%) a doskokoch (48 – 30). Bystrické pumy si tak mohli užiť víťaznú ďakovačku s fanúšikmi, ktorí po celý zápas fandili, za čo aj touto cestou ďakujeme.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ťažký zápas. Dlho sme nehrali a nevedeli sme, do akého tempa sa dostaneme. Aj keď sme sa dostali do nejakého, tak Ružomberok sa nikdy nevzdával. Ukázali to v tom prvom polčase, že stále si pôjdu tú svoju hru. My sme sa s tým nedokázali vyrovnať, na čo som upozorňovala, ale povedali sme si, že do druhého polčasu musíme ísť ako nový tím do nového zápasu, tak sme to už zlomili. Bolo to tvrdé a som rada, že sme ukončili zápas tým, že sme začali aj dávať nejaké strely zvonku. Verím, že nám to pomôže do ďalších bojov. Atmosféra bola super. Bola by som rada, keby pokračovali v tomto a chodili naďalej, lebo to je pre každú jednu hráčku povzbudzujúce, keď príde toľko ľudí. V Ružomberku očakávam to, čo vždy, čo dnes, akurát tam príde veľký tlak na nás, aj od fanúšikov, takže asi to bude najťažší zápas tejto série.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 18 bodov, 4 trojky: „Ak sa pozrieme na prvý polčas, tak to bolo naozaj veľmi náročné. Trápili sme sa aj samy so sebou, s našou prechodovou fázou do útoku. Našli sme na to recept a som rada, že sme sa s tým popasovali. Som naozaj hrdá na dievčatá, že sme bojovali o tie lopty. Budeme sa musieť zamyslieť nad tým, ako si poradiť s tou ich nadmernou agresivitou a zdvojovaním pri prechode cez polovicu. Keď sme postavili útok tak, ako sme chceli a boli sme v tých pozíciách, v ktorých sme mali byť, tak výsledok svedčí o tom. Keď ma spoluhráčky nájdu, tak sa mi strieľa komfortne. Samozrejme, tie trojky vyplývali z toho, že tie strely boli pripravené, nebolo to zbrklé a pod obrovským tlakom. Samozrejme, nejaký tlak tu je, ale v tom prvom polčase bolo cítiť trochu aj nervozitu. Pokiaľ ide o atmosféru, tak ja som tu v Bystrici niečo také nezažila. Som nesmierne vďačná každému jednému fanúšikovi a fanúšičke, ktorí nás dnes prišli podporiť.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 7 bodov: „Myslím si, že sme skôr bojovali samy so sebou ako so súperom. Samozrejme, že aj ony nám to sťažili. Dá sa ale povedať, že aj ja som tu nová po tých piatich mesiacoch, tiež si hľadám svoje miesto a nie je to také jednoduché, takže nám chvíľu trvalo, kým sme sa adaptovali na takého súpera, ktorý nás obíjal a stále bojoval. V šatni sme si ale povedali nejaké veci, ktoré sme začali plniť a nakoniec to dopadlo ako malo. Atmosféra bola výborná, či už vďaka ružomberským, alebo našim divákom. Minulý rok na finále bolo trošku viac divákov, ale už sa to k tomu blíži, takže super. V Ružomberku to bude náročný zápas, veľmi náročný. Niečo podobné ako v prvom polčase a ešte ťažšie.“

Niké Extraliga žien – semifinále play-off – 1. zápas – streda 03.04.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 77:59 (16:11, 27:31, 56:48)

Štvrtiny: 16:11, 11:20, 29:17, 21:11. Rozhodovali: Kúkelčík, Bartoš, Sirocký. Diváci: 570. Stav série: 1:0 (na 3 víťazstvá).

Zostava Slávia a body: Martišková 18/4 trojky, Mujović (C) 18, Pulliam 9, Bura 3/11 doskokov, Holíková 2 (Brabencová 13/10 doskokov, Hruščáková 7, Bogićević 4, Striešová 3, Žilinská 0, da Cruz 0).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Ružomberok a body: Yatskovets 22/10 doskokov, Štefančová 8, Havranová 8, Jarošová 5, Hadačová (C) 0 (Urbanová 8, Kaliuzhna 3, Ďuratná 2, Michaličková 2, Mikovčáková 1). Vyfaulovaná: 35. Urbanová.
Tréner: J. Suja.

TH: 13/23 – 18/26, trojky: 8/19 – 5/25, fauly: 25 – 24, doskoky: 48 – 30, asistencie: 10 – 11, zisky: 13 – 10, straty: 20 – 17, bloky: 4 – 0, streľba z poľa: 28/61 (45%) – 18/56 (32%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Druhý zápas semifinálovej série je na programe v sobotu 6. apríla od 18.00 h v Ružomberku.

Autor: Slávia BB (R. Blaško), foto: Ivan Golembiovský.