Vo finálovej sérii sa ujali vedenia Čajky

Prvý zápas finálovej série play-off Niké Extraligy žien ovládli domáce Piešťanské Čajky. Úradujúce majsterky si vytvorili podstatnú časť svojho náskoku v tretej štvrtine, v ktorej rozhodli o svojom víťazstve.

Prvé finálové body patrili Žofii Hruščákovej a potom trafila prvú trojku duelu naša kapitánka Božica Mujović. Domáce skórovali po prvýkrát v polovici 4. minúty zásluhou Andželiky Mitrasinović, ktorá sa taktiež presadila z diaľky. V nasledujúcich minútach si finalisti vymieňali tesné vedenie, ale v závere prvej štvrtiny Čajky zvýšili na 22:17. Zaslúžila sa o to najmä Ke’Shunan James, ktorá zaznamenala v prvej časti až 13 bodov. Náš tím zas v útoku ťahala Kseniya Malashka, keď si za desať minút pripísala 10 bodov. Naše hráčky v druhej štvrtine dlho nedovoľovali súperkám navýšiť náskok, keď na ich koše zakaždým reagovali. V polovici 17. minúty sa Natálii Martiškovej podarilo spoza trojkového oblúka znížiť na kontakt (31:29), ale v závere polčasu ovládli dianie na palubovke zverenkyne trénera Petra Jankoviča. James trafila minútu pred koncom druhého dejstva svoju druhú trojku a Čajky viedli po prvýkrát dvojciferným rozdielom – 41:30. Američanka v piešťanskom drese mala po polčase na konte 23 bodov.

Prvé dva koše druhého polčasu patrili domácej Nataši Taušovej, oba dala spoza perimetra. Trénerka Zuzana Žirková tak krátko po veľkej prestávke musela siahnuť po time-oute. Domáce ale natiahli šnúru na 11 bodov a na začiatku 24. minúty viedli už 52:32. Vo zvyšku tretej štvrtiny sa slávistkám nepodarilo zo straty ukrojiť. Naopak, Čajky zvýšili na 68:44. V záverečnej štvrtine sa tak prvý duel finálovej série viac-menej už len dohrával, na palubovku sa dostali aj mladé hráčky z oboch lavičiek. Úradujúce majsterky napokon vyhrali o tridsať bodov. Druhý zápas finálovej série je na programe v stredu 24. apríla o 18.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vstupenky si môžete kúpiť v online predpredaji tu.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Myslím si, že škoda toho začiatku, keď sme začali dobre. Bolo to nervózne, nedali sme koše, čo sme potrebovali dať. Potom sa Piešťany trochu naštartovali, ale stále sme boli na nejaký dostrel. Druhý polčas sme už neprišli, takže asi tak. V úvode druhého polčasu sme dostali hneď dve rýchle trojky, zobrali sme time-out, ale nepomohlo to. V tom momente zapracovala naša mentálna stránka, už sme mali hlavy dole a trápili sa. Striedania v druhom polčase nezafungovali, to by sme si asi všetky museli vybrať plienky. Musíme všetko nechať tu a v stredu musí prísť nový tím. Verím, že doma sme nový tím. Už ide pre nás o všetko, takže urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešné.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie: „Ako to popísať, určite nás to mrzí, ale musíme takúto prehru veľmi rýchlo hodiť za hlavu. Je to play-off, je to basketbal, bol to jeden zo zápasov, ktorý sa nám nevydaril. Nechali sme si to veľmi ujsť v tretej štvrtine. Hodíme to za hlavu, dáme si voľno, oddýchneme si a od pondelka budeme ten tím, ktorý dokázal zdolať Čajky o rovnaký počet bodov.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 1. zápas – sobota 20.04.2024, 18.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 84:54 (22:17, 41:32, 68:44)

Štvrtiny: 22:17, 19:15, 27:12, 16:10. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin. Diváci: 854. Stav série: 1:0 (na 3 víťazstvá).

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 27, Mitrasinović 21/3 trojky, Jurčenková (C) 9, Herminjard 7, Mandić 6 (Taušová 8, Moravčíková 6, Kraislová 0, Vandlíková 0, Chovaníková 0, Majerová 0, Uhlíková 0).
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Malashka 19, Mujović (C) 8, Hruščáková 4,  Brabencová 3, Bura 2 (Martišková 7, Pulliam 5, Žilinská 4, da Cruz 2, Holíková 0, Užovičová 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 20/24 – 13/22, trojky: 8/22 – 5/19, fauly: 23 – 25, doskoky: 38 – 35, asistencie: 12 – 9, zisky: 12 – 6, straty: 15 – 22, bloky: 1 – 3, streľba z poľa: 28/61 (45%) – 18/57 (31%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Zdroj: Slávia BB (R. Blaško). Foto: archív Ivan Golembiovský.