Žirková pred Panathinaikosom: Chceme ukázať našu silu v domácom prostredí

Už v stredu 18. októbra o 18.00 h nás v Športovej hale Dukla čaká prvý domáci európsky zápas v sezóne. Pred súbojom s gréckym Panathinaikosom sme sa porozprávali s trénerkou banskobystrickej Slávie Zuzanou Žirkovou.

Naše pumy sa na stredajší duel naladili víťazne, keď v nedeľu 15. októbra na domácej palubovke porazili ŠBK Šamorín o 40 bodov v stretnutí 4. kola Niké Extraligy žien. V extraligovej tabuľke nám tak patrí prvá priečka. Prvú prehru v sezóne sme zaznamenali minulú stredu 11. októbra, keď sme v Istanbule prehrali s favorizovaným Besiktasom.

K nášmu úvodnému vystúpeniu v skupinovej fáze FIBA EuroCupu sa vrátila trénerka Zuzana Žirková: „Z pohľadu pomeru kvality súpera a nášho výkonu to nebolo až také zlé. Samozrejme, výsledok mohol byť lepší, ale kvalita na strane Besiktasu bola veľmi vysoká. Aj keď sme sa snažili držať v zápase, prišli situácie jedna na jedna, z ktorých sme dostávali ľahké koše, čo nás ešte viac ubíjalo. Je tu nový týždeň, nový zápas a verím, že to bude iné. V minulej sezóne EuroCupu sme nevyhrali žiadny zápas, takže každé víťazstvo bude pre nás plus. Samozrejme, do každého zápasu ideme s pomýšľaním na to, že chceme vyhrať.“

V stredu zavíta do haly na Štiavničkách 5-násobný grécky majster. Panathinaikos sa z domáceho titulu radoval naposledy v sezóne 2020/2021, v minulom ročníku to dotiahol do finále, kde v troch zápasoch podľahol Olympiacosu. Celok z Atén vyhral oba svoje úvodné zápasy v novej sezóne gréckej najvyššej súťaže a víťazne vstúpil aj do FIBA EuroCupu, keď po predĺžení zdolal vonku belgický Mechelen výsledkom 87:91. Až 31 bodov a 10 doskokov nazbierala Američanka Jazmine Jones, zrejme najväčšia hrozba najbližšieho súpera našej Slávie.

„Očakávam ťažký zápas pre obidve strany. Hrajú rýchly basket, takže s tým sa budeme musieť vyrovnať. Chceme ukázať našu silu v domácom prostredí. Verím, že domáce prostredie nám pomôže, bude to vyrovnanejší zápas ako s Besiktasom a zvládneme ho. Panathinaikos hrá rýchlo, agresívne, majú tam grécke reprezentantky. Videli sme ich hrať, máme nejaké videá postrihané. Na rozohrávačskom poste majú dve Američanky, Jazmine Jones je ich kľúčovou hráčkou. Musíme ju ubrániť v situáciách jedna na jedna, lebo berie vysoké percento lôpt a bola rozhodujúcim faktorom v ich zápase proti Mechelenu. Musíme eliminovať buď ju, alebo ostatné hráčky, lebo sama zápas nevyhrá, aj keby dá tridsať bodov. Teším sa na zápas proti pani trénerke Eleni Kapogianni, ktorú poznám. Bola na lavičke Olmypiacosu, keď som ešte hrávala za Good Angels Košice,“ rozhovorila sa smerom k stredajšiemu európskemu večeru trénerka Žirková.

Naše pumy zabojujú o premiérové víťazstvo Slávie v druhej najprestížnejšej európskej ženskej súťaži. „EuroCup je veľmi zaujímavá súťaž. Veľa tímov už nechcelo hrať Euroligu, čo sa síce odchodom ruských klubov teraz zmenilo, ale predtým, keď tam boli tri-štyri dominantné ruské družstvá, tak to ostatným nedávalo zmysel. Všetci sa tlačili do EuroCupu a kvalita súťaže veľmi stúpla. Ešte stále sú ale medzi niektorými tímami veľmi veľké rozdiely, čo vidno aj teraz v skupinách, niektoré zápasy boli o štyridsať-päťdesiat bodov. Ale aj také zápasy sú potrebné, lebo pre tie menej skúsené tímy, medzi ktoré patríme, je to veľký bonus. Môžeme sa v takých zápasoch učiť, a stavať na tom do budúcnosti,“ podelila sa o svoj názor na úroveň FIBA EuroCupu kormidelníčka Slávie.

Stretnutie 2. kola E skupiny FIBA EuroCupu medzi Sláviou Banská Bystrica a Panathinaikosom A.C. má naplánovaný úvodný rozskok na stredu 18. októbra o 18.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vstupenky si môžete zakúpiť tu – VSTUPENKY: SLÁVIA – PANATHINAIKOS.

Autor foto: Ivan Golembiovský (Slávia BB)