Pumy siahali na výhru aj proti Young Angels, v Slovenskom pohári skončili štvrté

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica zakončili svoje účinkovanie na finálovom turnaji Slovenského pohára žien v Ružomberku súbojom o 3. miesto proti Young Angels Košice. Zo zápasu, v ktorom bystrické pumy po troch štvrtinách tesne viedli, no napokon bronz nevybojovali, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Úvodná 10-minútovka priniesla vyrovnaný priebeh, keď sa obe družstvá striedali vo vedení a Young Angels vyhrali prvú štvrtinu len o jeden kôš (19:17). Za pumy sa v tejto časti zápasu presadzovala najviac Shalaunda Burney-Robinson. Druhá štvrtina vyšla lepšie Košičankám, ktoré po sérii 9 bodov odskočili na 30:21, pričom za 3 body sa trafila Emma Dulovičová. Hráčky BK ŠKP 08 následne znížili na 5 bodov vďaka dvom košom Kyry Lambert. Young Angels si síce 9-bodový náskok následne prinavrátili, ale v závere druhej 10-minútovky Bystričanky košom Zuzany Vargovej a trestnými hodmi Niny Janštovej znížili na polčasových 34:29.

V úvode tretej štvrtiny navýšili basketbalistky v žltých dresoch svoj náskok opäť na 9 bodov, avšak družstvo BK ŠKP 08 sa nezlomilo. O prvú trojku púm sa v 23. minúte postarala Grigerová, ktorú krátko na to napodobnila aj kapitánka Lucia Striešová a po premenených trestných hodoch v podaní Lambert a Janštovej viedli zverenkyne trénera Miloslava Michálika 42:43.

Pumy nadviazali na skvelú 10-bodovú pasáž aj v ďalšom priebehu tretej štvrtiny, po ktorej vyhrávali o jeden kôš (50:52), keď pridala ďalšiu trojku Striešová a ďalšie 4 body si pripísala Lambert. Na začiatku poslednej časti zápasu vrátila Košice do vedenia presnou 3-bodovou strelou Keri Jewet-Gilles (55:54). Young Angels si následne vypracovali rozhodujúci náskok, ktorý sa Bystričankám podarilo stiahnuť na 5 bodov po trojke Kyry Lambert či koši s faulom v podaní Striešovej. Favorit si už ale v závere zápasu výhru, a tým pádom aj zisk bronzu na finálovom turnaji Slovenského pohára, postrážil.

Košičanky sa opäť mohli spoľahnúť na body legionárok. Až 26 bodov nastrieľala Valerie Higgins, ktorá pridala aj 12 doskokov. S 20 bodmi jej sekundovala Keri Jewet-Gilles, ale aj 16-bodová Channon Fluker, ktorá si pripísala 11 doskokov. Za pumy to opäť najviac padalo Kyre Lambert, ktorá sa prezentovala 25 bodmi. Darilo sa aj Nine Janštovej, ktorá pridala k 10 bodom aj 7 doskokov. Michaela Grigerová zas obohatila svoj výkon až o 6 ziskov lôpt. Pumy sa prezentovali výbornou obranou, pričom celkovo zaznamenali viac ziskov ako Košičanky. Young Angels zas boli úspešnejšie v streľbe spoza perimetra, keď premenili tretinu trojkových pokusov, zatiaľ čo Bystričanky štvrtinu.

Slovenský pohár napokon vyhral domáci Ružomberok, ktorý si vo finále poradil s Piešťanskými Čajkami 69:54. Podobne ako súperky z Košíc, aj neskoršieho víťaza sa bystrickým pumám podarilo poriadne potrápiť. Družstvo BK ŠKP 08 postúpilo do sobotného semifinále vďaka piatkovej výhre nad Šamorínom.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Odohrali sme dobrý zápas, aj keď na konci zápasu sme spravili nejaké chyby. Takéto zápasy rozhodujú chyby. Nemôžem povedať, že by sme hrali zle. Som spokojný, dievčatá bojovali a snažili sa. V tretej štvrtine sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Potom nám súper ušiel, možno po našich, možno nie po našich chybách, o tom nech si každý spraví úsudok sám. Som ale hrdý na baby za to, aký výkon dnes odviedli. Tento turnaj nám padol veľmi vhod, pretože sa spoznávame so systémom, ktorý chceme hrať. Mohli sme v zápasoch ukázať, na čom robíme na tréningu.“

Kyra Lambert, rozohrávačka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to boj od začiatku do konca. Young Angels sú veľmi dobrý tím s kvalitnými hráčkami. My sme ukázali, že sme taktiež veľmi dobrým tímom, na ktorý som hrdá. V štvrtej štvrtine sme urobili pár chýb, ktoré súperky využili, ale celkovo som hrdá na to, ako sme bojovali. Odohrať tri zápasy za tri dni je náročné, ale na palubovke sme nechali všetko.“

Kyra Lambert premenila na turnaji všetkých svojich 18 trestných hodov, a tak sme sa jej opýtali, aký má recept na výbornú úspešnosť z trestnej čiary. „Je to o tréningu a ja trestné hody pravidelne trénujem. Určite je to aj o mentálnej sile,“ odpovedala Kyra.

Nina Janštová, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Podali sme veľmi dobrý výkon, stav bol od začiatku vyrovnaný. Ku koncu štvrtej štvrtiny nám súperky ušli a už sme to nevedeli dobehnúť. Minimálne piatkový zápas bol pre mňa po zranení ťažký, ale dnes som sa už do toho dostala. Vládala som a už to bolo lepšie. V každom zápase na turnaji sme podali maximum, výsledky boli dobré. V piatok sme vyhrali prvý zápas od decembra a včera aj dnes sme hrali vyrovnaný zápas až do konca, takže na turnaji sme podali dobrý výkon. Keďže sa s týmito družstvami stretneme aj v play-off, tak nás tieto výkony môžu povzbudiť. Vyskúšali sme si aj nejaké veci, ktoré nám do obrany súperov vychádzajú.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „V prvom rade som rád, že družstvo dotiahlo zápas do víťazného konca. Ako to však proti Bystrici býva, nie sú to vôbec jednoduché zápasy. V podstate to bolo otvorené do posledných chvíľ, bolo to o maličkostiach. Ja môžem len pogratulovať a poďakovať babám za to, že sme sa nezlomili.“

Slovenský pohár žien – o 3. miesto – nedeľa 27.02.2022 – ŠH Koniareň – Ružomberok

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 77:69 (34:29)

Zostava Young Angels Košice a body: Higgins 26, Jewet-Gilles 20, Fluker 16, Urbanová (C) 3, Blanárová 0 (Dulovičová 8, Rodáková 2, Ošťádalová 2, Mikovčáková 0, Bohušová 0, Plavnická 0). Tréner: R. Dvorščák

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 25, Striešová (C) 11, Grigerová 9, Burney-Robinson 8, Vargová 6 (Janštová 10, Van Dalen 0, Neuschlová 0) Tréner: M. Michálik

Štvrtiny: 19:17, 15:12, 16:23, 27:17. TH: 18/21 – 11/15. Trojky: 5/15 – 4/16. Fauly: 17 – 17. Doskoky: 39 – 35. Asistencie: 13 – 11. Zisky: 9 – 13. Straty: 16 – 13. Bloky: 3 – 2, Streľba z poľa: 27/60 (45%) – 27/66 (40%). Rozhodovali: Karniš, Bartoš, Donovalová. Diváci: 40.

Videozostrih

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia po vyše mesiaci na domácej palubovke v ŠH Dukla na Štiavničkách, kde v sobotu 5. marca o 18.00 h privítajú v poslednom zápase pred play-off Piešťanské Čajky.