Pumy si v štvrťfinále Slovenského pohára poradili so Šamorínom, čaká ich súboj s domácim Ružomberkom

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica odohrali v piatok 25. februára od 16.30 h štvrťfinálový zápas Slovenského pohára žien. Zo stretnutia, v ktorom bystrické pumy zdolali Šamorín, vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia.

O prvý kôš zápasu sa postarala Kyra Lambert, ale Šamorínčanky išli do vedenia 2:5 po trojke a 2-bodovom koši Tímey Sujovej. Pumy následne otočili priebežný stav a vedenie už do konca prvej štvrtiny nepustili, pričom si vypracovali 7-bodový náskok (20:13). V druhej štvrtine však hráčky BK ŠKP 08 o svoj náskok prišli, keď začali kopiť straty, netrafili sa do koša vyše 4 a pol minúty a Šamorín po presnej strele spoza perimetra v podaní Barbory Šipkovej vyrovnal na 20:20. Hoci pumy nachvíľu aj prehrávali, dokázali sa vrátiť do vedenia po košoch Laury van Dalen a Zuzany Vargovej a aj vďaka trojke Petry Oborilovej získali do polčasu späť 7-bodový náskok. V závere druhej 10-minútovky to padalo najmä Nine Janštovej, ktorá si v krátkom úseku pripísala 6 bodov v rade.

Tretia štvrtina sa bodovo podobala tej prvej. Na strane Šamorína síce padli ďalšie trojky Sujovej a Šipkovej, no spoza perimetra sa opäť trafila aj Oborilová a pumy najmä vďaka 8-bodovej šnúre v závere tretieho dejstva viedli už 53:40. Štvrtá štvrtina zas bola, podobne ako druhá, vyrovnaná. Presnou strelou za 3 body sa v nej prezentovala aj Lucia Striešová a bodový účet v drese BK ŠKP 08 si otvorila Ema Nagyová. Pumy už drámu nepripustili a postúpili tak do semifinále Slovenského pohára žien v Ružomberku, vďaka čomu si s istotou zahrajú aj v nedeľu.

Na strane púm sa bodovo opäť najviac darilo Kyre Lambert, ktorá nastrieľala 16 bodov, pridala 7 doskokov a premenila všetkých svojich 10 trestných hodov. So 14 bodmi jej sekundovala Shalaunda Burney-Robinson, ktorá doskočila 9 lôpt. Svoje prvé body v A-tíme púm si z trestnej čiary pripísala Ema Nagyová. Pumám sa celkovo darilo na trestných hodoch, keď z nich premenili 85 percent, zatiaľ čo Šamorínčanky len niečo vyše polovice. Bystričanky súpera výrazne preskákali (49 – 26). Na strane Šamorína to padalo najviac Tímei Sujovej, ktorá získala pre svoj tím 23 bodov.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Som veľmi rád za víťazstvo, lebo naposledy sme vyhrali decembri. Som rád, že sily boli rozložené v priebehu celého zápasu. Zahrala si každá jedna hráčka, ale podstatnejšie je, že sme sa vrátili do tréningového procesu, pretože posledné tri týždne bol tréningový proces ovplyvnený viacerými faktormi. Oproti poslednému zápasu bolo badať zlepšenie, a to je v tejto chvíli najpodstatnejšie. Dúfam, že ku koncu sezóny bude náš výkon gradovať.“

Shalaunda Burney-Robinson, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Som veľmi šťastná, že sme dnes vyhrali. Je to dobrý začiatok Slovenského pohára. Naše sebavedomie bude rásť každý deň a dnes sme sa naučili, že pokiaľ máme hru pod kontrolou, bude sa nám dariť, tak ako si to my predstavujeme. Som hrdá na toto družstvo a teším sa na zajtrajší zápas.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Tento zápas bol pre nás dôležitý hlavne z mentálneho hľadiska. V posledných zápasoch sa nám veľmi nedarilo, a preto sme šli do tohto zápasu s jasným cieľom zvíťaziť. Okrem zaváhania v druhej štvrtine, kde sme urobili veľa zbytočných chýb a strát, sme mali zápas pod kontrolou. Hrali sme rýchlo a zvýšili sme aj agresivitu v obrane. Som rada, že sa nám podarilo vyhrať a dúfam, že nás to pozitívne nakopne do ďalšieho priebehu sezóny.“

Ema Nagyová, prvé body za BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Do zápasu sme nastúpili s jasným cieľom. V prvej štvrtine nám vychádzali naše akcie a aj napriek tomu, že sme nedokázali zastaviť Sujovú, výsledok bol v náš prospech. V druhej štvrtine to už nebolo podľa našich predstáv, spravili sme veľa strát a chýb, či už v útoku, ale aj v obrane. Po polčasovej prestávke sme na ihrisko vstúpili so vztýčenou hlavou a korigovali sme celú hru. Šamorínu pomaly odchádzali sily, keďže ich bolo len osem a to bola pre nás len a len výhoda. Prvýkrát som nastúpila na súťažný zápas, nechýbal mi stres, ale akonáhle som nastúpila na palubovku, všetko to zo mňa opadlo. Veľmi sa teším z prvých bodov v mojej kariére a vážim si, že som mohla nastúpiť na ihrisko. Na najbližšom tréningu nemôže chýbať pre baby koláč odo mňa za moje prvé body.“

Slovenský pohár žien – štvrťfinále – piatok 25.02.2022 – Športová hala Koniareň – Ružomberok

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 68:55 (33:26)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 16, Burney-Robinson 14, Grigerová 6, Vargová 5, Striešová (C) 5 (Janštová 8, Oborilová 6, van Dalen 4, Neuschlová 2, Nagyová 2, Kollárová 0, Šimčíková 0). Tréner: M. Michálik

Zostava ŠBK Šamorín a body: Sujová 23, Marcová (C) 11, Šipková 10, Vaigl 7, Slama 2 (Soóky 2, Tkács 0, Fenešová 0). Tréner: A. Diósi

Štvrtiny: 20:13, 13:13, 20:14, 15:15. TH: 17/20 – 7/12. Trojky: 3/17 – 4/14. Fauly: 17 – 16. Rozhodovali: Šarišský, Donovalová, Sirocký. Diváci: 40. Kompletný štatistický sumár nájdete tu.

Videozostrih

Bystrické pumy odohrajú najbližší zápas už v sobotu 26. februára, keď o 15.00 h nastúpia v športovej hale Koniareň na semifinále Slovenského pohára proti domácemu MBK Ružomberok.