Pumy podľahli favoritovi z Piešťan, druhý polčas však vyhrali

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica podali opäť výborný výkon proti favoritovi. Pumy vyhrali proti Piešťanským Čajkám tretiu aj štvrtú štvrtinu, pričom druhý tím extraligovej tabuľky rozhodol o svojej výhre v 5-minútovom úseku druhej štvrtiny. Zo súboja púm proti Čajkám vám prinášame aj veľkú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

V úvode stredajšieho stretnutia 13. kola Niké Extraligy žien držali Bystričanky s favorizovaným súperom krok a po trojke Petry Oborilovej znížili dokonca na 11:14. Čajky napokon vyhrali prvú štvrtinu o 7 bodov. V druhej štvrtine dominovali piešťanské basketbalistky, pričom dve trojky si v tejto časti hry pripísala reprezentantka Dominika Rusiňáková. Hráčky BK ŠKP 08 sa v druhej 10-minútovke netrafili do koša necelých 5 minút, a po polčase tak Čajky viedli už o 23 bodov.

O prvý kôš druhého polčasu sa postarali hosťujúce hráčky, čo znamenalo, že Piešťany zaznamenali už 16 bodov v rade. V druhej polovici zápasu však bystrické pumy zlepšili svoj výkon. Aj vďaka dvom trojkám kapitánky Lucie Striešovej stlačili domáce hráčky náskok súpera pod 20 bodov, pričom tretiu štvrtinu vyhrali 17:11.

Aj v poslednej časti zápasu boli pumy Čajkám viac než vyrovnaným súperom. Úspešným trojkovým pokusom sa prezentovala aj pivotka Nina Janštová, ktorá znížila na rozdiel 12 bodov. Svojou treťou trojkou však odpovedala Dominika Rusiňáková. Po 36 minútach hry viedol hosťujúci tím opäť o 20 bodov, no zverenkyne trénera Miloslava Michálika dokázali v závere zápasu znížiť, pričom kôš Janštovej tesne pred klaksónom znamenal, že pumy vyhrali aj štvrtú štvrtinu.

Na domácej strane sa v útoku najviac presadzovala kapitánka Lucia Striešová, ktorá si pripísala 20 bodov. Pivotka Nina Janštová, ktorá sa v tomto zápase vrátila po zranení, si pripísala 13 bodov, a v priemere bodov na zápas tak poskočila na 4. miesto v rámci celej extraligy. Tri Čajky nastrieľali dvojciferný počet bodov. Okrem 19-bodovej Dominiky Rusiňákovej sa to podarilo aj kapitánke Matei Tadič a Veere Pirttinen, pričom obe tieto hráčky si pripísali po 13 bodov. Piešťany mali mierne navrch v premieňaní dvojkových pokusov (45% – 51%). Bystrické pumy tak opäť ukázali, že v nadstavbe, v konkurencii troch najsilnejších klubov na Slovensku, sa môžu postarať aj o nejaké to prekvapenie.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Už v prvom vzájomnom zápase sme mali veľký problém zastaviť súperov rýchly protiútok a všetky sekundárne veci, ktoré z toho vyplývali. Dnes sa nám to v prvom polčase málokedy podarilo, tam náskok súpera narastal. Druhý polčas bol diametrálne odlišný, ten protiútok bol zastavený. My sme dali taktiež pár bodov z rýchleho protiútoku, čiže v druhom polčase to už bolo z našej strany fajn. S druhým polčasom som stopercentne spokojný, tam sme hrali v úsekoch určite dobre.“

Lucia Striešová, kapitánka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to dosť fyzický zápas. Vedeli sme, že Piešťany sú veľmi rýchle, hrajú rýchle protiútoky a šliapu tvrdo, agresívne. V prvom polčase sme vôbec neplnili to, čo nám tréner povedal, že treba dávať pozor na to, ako rýchlo hrajú. Dostávali sme dosť veľa bodov aj z protiútokov. Druhá štvrtina bola z našej strany úplne nezvládnutá, tam nás veľmi zatlačili v obrane a v útoku sme si nevedeli dať rady. V druhom polčase sme ale podali dobrý výkon. V šatni sme si povedali, že musíme plniť tie veci, ktoré sme si stanovili na začiatku. Dávali sme si oveľa väčší pozor na ich rýchle protiútoky a nenechali sme sa v útoku zbiť ich agresívnou obranou.“

Nina Janštová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „V prvej štvrtine sme makali, potom sme trošku upustili a na našej strane vznikali aj nejaké straty. V druhom polčase sme sa do zápasu znova dostali, začali nám padať koše a vedeli sme si vypýtať aj viac faulov. Cez prestávku sme si povedali, že vieme hrať aj lepšie, čo nám pomohlo a už sme sa aj viac sústredili. Dnešný zápas nám ukázal, že vieme hrať aj so silnejším súperom, čo vidno aj na výsledku. Keďže som týždeň netrénovala, bolo to zo začiatku náročnejšie. Cítila som to zo začiatku na kondičke, ale potom som sa do toho dostala.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov, hlavne z našej strany. V prvom polčase, hlavne v tej druhej štvrtine, sme hrali to, čo sme chceli. Dobre sme bránili, hrali sme rozumne v útoku a vytvorili sme si šance, ktoré sme premieňali. Bohužiaľ, všetko čo sme si cez polčas povedali, ostalo v šatni. Mrzí ma hlavne ten druhý polčas, inkasovali sme 39 bodov, všetka česť domácim, ale je to trošku veľa. Domáci však hrali dobre, treba ich pochváliť, hrali oduševnene, chceli. Pre taký mladý kolektív je to to, čo potrebujú. Gratulujem domácim, gratulujem mojim dievčatám k víťazstvu a myslím si, že to bol celkom zaujímavý zápas.“

Niké Extraliga žien – 13. kolo – streda 15.12.2021 – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 61:77 (22:45)

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Striešová (C) 20, van Dalen 7, Vargová 6, Grigerová 4, Holíková 0 (Janštová 13, Oborilová 5, Neuschlová 4, Kollárová 2, Rausová 0) Tréner: M. Michálik

Zostava Piešťanské Čajky a body: Rusiňáková 19, Tadič (C) 13, Hašková 10, Boothe 8, Martišková 7 (Pirttinen 13, Želnyté 4, Dovčíková 3, Vandlíková 0, Kraislová) Tréner: P. Jankovič

Štvrtiny: 13:20, 9:25, 17:11, 22:21. TH: 12/15 – 15/17. Trojky: 5/19 – 6/21. Fauly: 16 – 22. Rozhodovali: Bara, Bartoš, Uhrin. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 473:944 0/6 (0,00%) 0/6 (0,00%) 0/12 0,00%

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica zakončia základnú časť Niké Extraligy žien v Bratislave, kde v sobotu 18. decembra nastúpia o 15.00 h na stretnutie 14. kola proti Slovanu.