Novou trénerkou Slávie bude Zuzana Žirková

Vedenie klubu Slávia Banská Bystrica sa dohodlo na spolupráci s trénerkou Zuzanou Žirkovou.

Po ukončení spolupráce s trénerom Miloslavom Michálikom viedol bystrické pumy v dvoch zápasoch dočasný tréner Ľubomír Doušek. Počas reprezentačnej prestávky k nám do Slávie prichádza trénerka a bývalá mnohonásobná slovenská reprezentantka Zuzana Žirková. Ľubomír Doušek bude pokračovať v klube ako konzultant, pričom pomáhať bude najmä pri mládeži.

Zuzana Žirková je 8-násobná najlepšia hráčka Slovenska, 3-krát sa radovala z titulu v Eurolige a zahrala si aj vo WNBA, na Letných olympijských hrách 2000 v Sydney a má na konte striebornú medailu z Majstrovstiev Európy 1997. V trénerskej kariére viedla Young Angels Košice a ako asistentka pôsobila pri mužskom tíme BKM Lučenec. Žirková sa upísala nášmu klubu do konca budúcej sezóny s možnosťou ďalšieho predĺženia zmluvy.

„Sadla som do auta a prišla som do Banskej Bystrice. Ale nie, teraz vážne, myslím si, že každý čítal, čo sa stalo (ukončenie spolupráce s trénerom Michálikom) a ja som dostala telefonát od vedenia z Bystrice. Začala som rozmýšľať nad tým, ako by sa to dalo celé skombinovať, keďže mám v Košiciach rodinu a zázemie. Musela som sa tým zaoberať, ale keďže som maximalistka, chcela som využiť túto výzvu,“ odpovedala Zuzana Žirková na otázku, ako sa uskutočnil jej príchod do Banskej Bystrice.

V tabuľke Niké Extraligy žien sa aktuálne nachádzame na 3. priečke za Piešťanskými Čajkami a Ružomberkom. Naposledy sme doma deklasovali Young Angels Košice. V Eurocupe okupujeme po 4. kole posledné miesto v skupine C, no naposledy sme dokázali doma potrápiť slávny Galatasaray. Čo vie o tíme Slávie nová trénerka Zuzana Žirková? „Extraligové zápasy pozerám vždy, pretože slovenskú ligu sa stále musí sledovať, keď sa chcete niekam posunúť a neostať niekde nižšie. Prehľad o bystrickom baskete mám a viem, akým smerom by som sa chcela uberať,“ odpovedala.

Zuzana Žirková absolvovala s pumami v stredu 23. novembra prvý tréning, pred ktorým povedala pár viet aj o ambíciách, s ktorými prichádza: „Vedenie klubu má veľké ambície, ale ja som sem určite neprišla na to, aby sme za tri dni zmenili všetko. Bude to postupná práca, sú tu mladé baby, ktoré treba posúvať ďalej. Možno to bude dlhší proces a odrazí sa to až budúci rok, ale ja nepoľavím zo svojich nárokov. V prvých tréningoch sa zameriam na nejaké základné nastavenie tímu, pokiaľ ide o energiu a tímovú snahu.“

Prvý zápas na lavičke Slávie čaká trénerku Žirkovú v sobotu 3. decembra, kedy sa bystrické pumy predstavia v mestskom derby na palubovke sovičiek z BK ŠK UMB Banská Bystrica v telocvični na Tajovského 40.