Niké Extraliga žien – 5. kolo – 16.10.2021

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠBK Šamorín  65:61 (17:19, 28:29, 49:45)
Sobota 16.10.2021 od 18:00 h v ŠH Dukla, Banská Bystrica-Štiavničky

BB:  Janštová 29, van Dalen 8, Holíková 8, Matejčíková 6, Grigerová 2 (Neuschlová 6, Oborilová 3 (1), Šimčíková 3 (1))

ŠA:  Sujová 24 (4), Vaigl 23, Marcová 12, Šipková 2, J. Lelkes 0 (Bábiková 0, Soóky 0), vyfaulovaná: Marcová (40. min)

Štatistika:  FIBA LiveStats >>
Videozáznam:  TV Niké – Huste.tv >>
Fotogaléria:  Album púm na Facebooku – foto: Ivan Golembiovský  >>
Článok:  Basketbalistky ŠKP 08 zdolali silný Šamorín a sú štvrté v extralige + HLASY – Bystricoviny.sk >>
Článok:  FOTO+HLASY: Pumy s treťou výhrou v rade, na domácej palubovke zdolali Šamorín – BBonline.sk >>

Basketbalistky ŠKP 08 zdolali silný Šamorín a sú štvrté v extralige

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica v piatom kole ženskej Niké extraligy zdolali doma v Športovej hale na Štiavničkách silný Šamorín a potvrdili, že vlaňajšie duely o bronz boli právom zaslúžené. Zvládli sobotňajšie stretnutie aj bez zranenej líderky a kapitánky Striešovej, navyše nám stále chýba i druhá pivotka Vargová.

Už v úvode sme išli do vedenia 4:0, ale súper rýchlo vyrovnal a po trojke Sujovej dokonca viedol o dva body. Potom sa vedenie preklopilo na našu stranu, bolo to vyrovnané, ale posledné dve minúty prvej štvrtiny ´pumám´ príliš nevyšli. Šamorínčanky dali za stavu 13:13 tri koše v rade a bolo 13:19. Nedali sme si pozor na protiútoky ŠBK. Pomohla nám však v závere tohto dejstva trojka Oborilovej a po premenenom jednom trestnom hode van Dalen sa išlo na druhú štvrtinu za stavu 17:19. V nej sme najprv Janštovou otočili na 20:19, lenže problémy nám na druhej strane robila produktívna Sujová. Zaznamenali sme hluchšiu viac než štvorminútovú pasáž a razom sme prehrávali o sedem bodov 20:27. Postupne sme však náskok súpera skresali, keď sa presadili dvakrát Holíková, Neuschlová i Grigerová, takže polčas skončil prijateľným výsledkom 28:29.

Tretia štvrtina bola rozhodujúca. Vyhrali sme ju o päť bodov, keď sme sa už viac presadzovali na doskoku a začalo to padať do koša pivotke Janštovej. V 25. minúte išli Bystričanky do vedenia 38:36, ale hostky ešte dokázali dvakrát vyrovnať a po trojke Sujovej a trestných hodoch Vaiglovej dokonca išli do trojbodového vedenia (42:45). Následne však prišiel silný záver ´púm´, súper sa počas viac než troch minút nepresadil a my sme nasadili kľúčový trhák. Trikrát sa presadila Janštová, pridala k tomu i trestný hod a do štvrtej časti sme vstúpili s vedením 49:45. V štvrtej štvrtine sme si udržiavali tesný náskok až do 38. minúty. Šamorínčanky dokázali totiž nielen znížiť, ale aj ísť do bodového vedenia 54:55. Dostavil sa teda neželaný dramatický záver, ktorý lepšie zvládli naše basketbalistky. Janštová dokázala premeniť aj trestné hody, pomohla skúsená van Dalen a dôležitý bol kôš Neuschlovej 37 sekúnd pred koncom, po ktorom sme viedli 63:59. Následne sme Šamorín udržali na uzde a tešili sa z dôležitej výhry 65:61.

Fakty o zápase:

Štvrtiny: 17:19, 11:10, 21:16, 16:16, TH: 11/15 (73 %) – 7/11 (63 %), trojky: 2 – 4, fauly: 15 – 20, doskoky: 32 – 39, asistencie: 22 – 16, zisky: 14 – 8, straty: 17 – 25, bloky: 2 – 0, streľba z poľa: 26/63 (41 %) – 25/59 (42 %). Rozhodovali: Bartoš, Cibulka a Donovalová.

Banská Bystrica: Janštová 29 + 8 doskokov, van Dalen 8, Holíková 8, Matejčíková 6, Grigerová 2 (Neuschlová 6, Oborilová 3 (1), Šimčíková 3 (1))

Šamorín: Sujová 24 (4), Vaigl 23 + 12 doskokov, Marcová 12 + 12 doskokov, Šipková 2, J. Lelkes 0 (Bábiková 0, Soóky 0), vyfaulovaná: Marcová (40. min)

Vyjadrenia po zápase:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Bol to veľmi ťažký zápas. Vieme v akej situácii teraz sme. Som preto rád, že táto miniséria skončila, potrebovali sme tieto tri zápasy vyhrať, čo sa podarilo. Pre nás je to výborný vstup do súťaže vzhľadom na ciele, ktoré sme si dali. Mrzí ma, že sa zranila ďalšia skúsená hráčka Janka Matejčíková. Na tom perimetri to však ešte ako tak dokážeme vykryť, horšie je to v dolnom priestore. Čo sa týka výkonu, môžem obdivovať ´baby´, že vydali zo seba maximum po ťažkom stretnutí v stredu. Mali pritom malý čas na regeneráciu. Som spokojný. Záver sme uhrali aj takticky. Ak takto budeme pokračovať ďalej, budem iba spokojný. Verím, že absentujúce hráčky sa už budúci týždeň ľahko zapoja do tréningového procesu a postupne naskočia do nášho rozbehnutého vlaku.“.

Nina Janštová, pivotka BK ŠKP 08, najviac bodov i doskokov v zápase: „Vedeli sme, že nás čaká silný súper, že to bude vyrovnaný zápas. V minulej sezóne sme so Šamorínom bojovali o play-off, o boj o to štvrté miesto. Do tohto zápasu sme chceli dať všetko, čo sa myslím i podarilo. Hlavne druhý polčas nám vychádzal lepšie. Rozhodla aj naša výšková prevaha. Až keď sme mali dve najvyššie hráčky po štyri fauly na konte, tak to bolo obtiažnejšie v obrane, nechceli sme totiž získať piaty faul, aby sme neurobili družstvu nejaký škrt cez rozpočet.“.

Tereza Šimčíková, striedajúca hráčka BK ŠKP 08, dobre naskočila do zápasu: Tešili sme sa na tento zápas. V prvom polčase nám ušiel trošku doskok, inkasovali sme viacero košov z rýchlych protiútokov. V druhom polčase sme sa dobre naštartovali, začali sme šliapať v obrane, čo bolo kľúčové. Súpera sme prevýšili dobrou obranou. Podali sme dobrý výkon, takže sa môžeme tešiť zo zaslúženej výhry.“.