Nevzdali sme sa a ukázali sme charakter, povedala o turnaji v Ostrave Žofia Hruščáková

Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú za sebou prvú previerku v príprave na novú sezónu. Druhý septembrový víkend strávili v Ostrave, kde sa predstavili na Memoriáli Jiřího Jurdy. Pumy sa stretli s českými extraligistami Sokol Hradec Králové a SBŠ Ostrava, ako aj s účastníkom poľskej najvyššej súťaže MB Zagłębie Sosnowiec. Obsadili 2. miesto.

Foto: SBŠ Ostrava | Zuzana Krišicová

Naša Slávia vstúpila do turnaja víťazne, keď v piatok zdolala o 10 bodov Sokol Hradec Králové. Bodovú porciu si naše hráčky rozdelili pomerne rovnomerne, na dvojciferné číslo dosiahla Žofia Hruščáková a Sabína Šimonovičová.

Z pohľadu výkonu i výsledku nevyšiel našim pumám sobotňajší, druhý zápas na turnaji. Duel s Ostravou vyústil až do predĺženia, v ktorom mali navrch domáce basketbalistky. V tomto stretnutí pálila ostrými naša rozohrávačka z Čiernej Hory Božica Mujović, ktorá nastrieľala 21 bodov. S 19-timi bodmi jej sekundovala Hruščáková.

Foto: SBŠ Ostrava | Zuzana Krišicová

V nedeľu bol náš tím stále v hre o 1. miesto, ale poľský celok MB Zagłębie Sosnowiec potreboval zdolať aspoň o 11 bodov. Naše pumy síce prehrávali, ale napokon priebežný stav otočili a zakončili Ostrava Cup 2023 víťazne. Konečný, 5-bodový náskok znamenal, že vybojovali 2. priečku. Z prvenstva sa radoval práve Sosnowiec. Pri výhre nad poľským súperom sa zaskvelo duo z lavičky – Lucia Striešová a Erika Holíková.

Trénerka Slávie Zuzana Žirková našla vo výkonoch na turnaji viaceré pozitíva: „Bolo vidieť, že to boli naše prvé zápasy. Hľadali sme sa v obrane aj komunikačne, ale považujem to za normálne a správne. Hrať v tejto fáze prípravy dobre, to by som ani nečakala. V druhom zápase sme mali dokonca katastrofálnu úspešnosť a výsledok bol taký, aký bol. Teší ma, že sme sa dali dokopy a v nedeľu sme ukázali veľa svetlých momentov. Občas sme dokázali plniť aj konkrétne úlohy a pomohla nám aj široká lavička. Tento týždeň bude pre nás dôležitý z hľadiska tréningového procesu. Popracujeme na obrannej fáze a pravidlách aj s komunikáciou v obrane.“

Foto: SBŠ Ostrava | Zuzana Krišicová

V nedeľňajšom zápase proti MB Zagłębie Sosnowiec nastrieľala 17 bodov Lucia Striešová, keď premenila všetkých 5 svojich striel spoza trojkového oblúka. O výkonoch Slávie na turnaji povedala: „Bola to pre nás dobrá previerka s tímami z najvyššej českej a poľskej súťaže. Vyskúšali sme si, čo sme chceli. Umiestnenie nie je až také podstatné. My sme sa chceli sústrediť na každý zápas bez ohľadu na umiestnenie. Trošku horší deň sme mali v sobotu proti Ostrave, nebol to vydarený zápas. Veľmi sme sa trápili a v zakončení sme mali zlú úspešnosť. Prvý zápas bol taký rozbehový, ešte sme sa hľadali. V nedeľu sme sa pekne zomkli. Aj keď sme prehrávali už dvojciferným rozdielom, podarilo sa nám zápas otočiť. Musíme popracovať na súhre a komunikácii v obrane.“

Foto: SBŠ Ostrava | Zuzana Krišicová

Vo všetkých troch zápasoch na turnaji zaznamenala dvojciferný počet bodov naša pivotka Žofia Hruščáková, v ktorej prevládajú po víkende taktiež pozitívne pocity: „Turnaj v Ostrave môžem hodnotiť veľmi pozitívne, aj keď škoda toho druhého miesta. V konečnom dôsledku nás to ale nemusí až tak mrzieť, lebo zápasy nám ukázali naše nedostatky. Boli tam aj eurocupové tímy, čiže sme odohrali kvalitné zápasy, čo je veľmi dobré. Pozitívom bolo určite to, že sme sa v zápasoch dokázali zomknúť, aj keď sme prehrávali. Nevzdali sme sa a ukázali sme charakter. Presne takéto zápasy slúžia na to, aby si každá našla svoje miesto v tíme a na palubovke. Ešte nás čakajú nejaké prípravné zápasy, takže budeme pracovať na tom, aby sme sa zlepšovali. Aby to o dva týždne v Maribore, keď pôjdeme už na ostro, vyzeralo tak, ako si to všetci predstavujeme.“

Foto: SBŠ Ostrava | Zuzana Krišicová

Pumy strávili v tomto zložení prvý spoločný turnajový víkend. Úlohou takýchto podujatí je aj budovanie kolektívu. „Už aj predtým sme mali super atmosféru v tíme, ale každý takýto turnaj vždy ešte viac pomôže chémii v družstve. Všetky dievčatá spolu vychádzame výborne,“ reagovala Striešová.

Výsledky Slávie Banská Bystrica na Ostrava Cupe 2023 – Memoriáli Jiřího Jurdy

Sokol Hradec Králové – Slávia Banská Bystrica 63:73

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 12, Šimonovičová 12, Brabencová 8, Kozáková 8, Mujović 8, Striešová 8, Martišková 6, Bogićević 4, Bura 4, Užovičová 3, da Cruz 0, Holíková 0. Trénerka: Žirková.

Slávia Banská Bystrica – SBŠ Ostrava 77:83 pp (71:71)

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović 21, Hruščáková 19, Bura 10, Šimonovičová 8, Kozáková 5, Brabencová 4, Striešová 4, Bogićević 2, Holíková 2, Martišková 2, Podhradská 0, Užovičová 0, vyfaulovaná: Brabencová. Trénerka: Žirková.

MB Zagłębie Sosnowiec – Slávia Banská Bystrica 82:87

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Striešová 17, Holíková 14, Hruščáková 13, Martišková 9, Brabencová 8, Bura 7, Kozáková 7, Mujović 6, Šimonovičová 4, Bogićević 2, da Cruz 0, Podhradská 0. Trénerka: Žirková.

Viac o Ostrava Cupe 2023 sa dozviete na tomto linku.


Najbližší prípravný zápas odohrajú naše pumy v sobotu 16. septembra od 14.00 h v Handlovej proti rakúskemu tímu SKN St. Pölten.