Natália Martišková: Všetky kresby mám odložené

Natália Martišková začala s basketbalom v rodnej Nitre, z ktorej sa po odchode klubu z extraligy presunula do prvoligovej Starej Turej a následne do Piešťan, kde pôsobila až do konca minulej sezóny. Slovenská reprezentantka, 24-ročná rozohrávačka v lete posilnila našu Sláviu, s ktorou bojuje o úspechy na viacerých frontoch. Jedna z našich opôr sa v základnej časti Niké Extraligy žien sa prezentovala priemerom 13,71 bodu a 3,5 asistencie na zápas. Viac o sebe prezradila v rozsiahlom rozhovore…

Naty, ako by si zhodnotila doterajší priebeh sezóny?

Náš doterajší priebeh sezóny z môjho pohľadu vystihuje slovo “horská dráha”. Horská dráha plná emócií, pozitívnych aj náročných dní, vydretých tréningov a smolných prehier. Náš tím sa stále vyvíja a aj mení, prichádzajú nové hráčky, a tým pádom sa aj celková charakteristika neustále formuje.

Minulý rok si oslavovala titul s Piešťanskými Čajkami. Do Slávie si zrejme prišla s tým, že chceš oslavovať titul aj v roku 2024. Čo zatiaľ na Čajky strácame?

Samozrejme, všetci to robíme preto, že chceme napredovať, vyhrávať, dosahovať ciele a na konci sa tešiť z výhry. A čo nám chýba? Možno iba väčšia dôvera v samých seba.

Aj teraz v Slávii máš ten zápasový program poriadne nahustený, v sezóne je to spolu päť súťaží. Neoddýchla si si ani cez reprezentačnú prestávku, keďže si stabilnou súčasťou reprezentačného kádra. Ako to vnímaš? Berieš to čisto profesionálne, že proste to patrí k práci a musí sa to odohrať? Alebo ti to zápasové tempo vyslovene vyhovuje?

Každý zápas vám dá nejakú skúsenosť, takže v tomto prípade, čím viac, tým lepšie, ak sa jedná o kvalitné zápasy. Takže to vnímam veľmi pozitívne, mne takéto zápasové tempo vyhovuje a taktiež rada cestujem. Nebudeme si klamať, že je to občas náročné, ale tomu býva následne aj prispôsobený tréningový cyklus, aby sa všetko dalo zvládať.

Príde mi, že si príkladná profesionálka. Na pozápasových rozhovoroch vidno, že o tom naozaj premýšľaš a hľadáš správne slová. Takisto pôsobíš byť aj na predzápasovej rozcvičke a v zápase neustále plne koncentrovaná. Zdá sa mi, že všetko musí byť na sto percent, a to nielen z hľadiska basketbalu. Si cieľavedomá. Si teda taký ten pedantný, vážnejší typ? Alebo sa vieš aj odviazať a srandovať?

Vidím, že vášmu oku nič neunikne. (úsmev) Áno, môžem povedať, že mám rada, keď sú veci na sto percent. A keď viem, že som pre to spravila svoje maximum a nemalo by ma už nič prekvapiť. Avšak, my ako tím, ale aj ja sama za seba pracujem na tom, aby som sa čo najmenej stretávala s výpadkami koncentrácie a bola čo najviac prítomná v daných momentoch. Určite sa viem odviazať a zasradnovať, ale to skôr mimo ihriska a v kruhu mojich blízkych ľudí.

Po domácich zápasoch za vami chodia vaše fanúšičky – dievčatá z mládežníckych kategórii. Po domácom zápase s Piešťanmi, keď si rozdávala fotky a podpisy, ti jedno dievča povedalo, že si jej najobľúbenejšia hráčka. Čo takéto momenty pre teba znamenajú?

Tieto momenty by som si najradšej zvečnila, keby to nejak šlo. Tá detská radosť a nadšenie sú naozaj pre mňa cenné. Vôbec to neberiem ako samozrejmosť a vždy ma to úprimne poteší. Všetky kresby a malé drobné pozornosti, ktoré som kedy dostala od mojich detských fanúšikov, mám odložené.

Stále si mladá hráčka. Čo by si chcela v kariére dosiahnuť?

V mojej kariére by som chcela dosiahnuť to, aby som mala stále radosť z basketbalu. Bez ohľadu na to, čo sa vôkol mňa deje. Byť zdravá a ostatné veci už život zariadi.

Je nejaký hráč ale hráčka tvojou inšpiráciou? Že si hovoríš, že takto chcem hrať?

V súčasnosti je mnoho hráčov a hráčok, ktoré vedia niečím inšpirovať, byť príkladom a nadchnúť vás. Nemám žiaden jeden konkrétny vzor, ale ak mám povedať iba jedno meno, tak je to Marinne Johannès.

Sleduješ aj NBA alebo európsky basketbal?

Sledujem WNBA, Euroligu aj Eurocup. NBA už nevenujem toľko pozornosti ako kedysi. V lete som sa bola pozrieť na zápas Česka s Argentínou, konkrétne na argentínskeho rozohrávača menom Facundo Campazzo. V Eurocupe mám tiež svoje obľúbenejšie tímy, sledujem svoje spoluhráčky z reprezentácie alebo svoje bývalé spoluhráčky, ako sa im darí v rôznych európskych súťažiach. Čiže nezáleží na tom, či je to mužský alebo ženský zápas, rada si pozriem dobrý basketbal.

A čo ostatné športy? Rada si pozrieš alebo zahráš nejaký iný?

Počas leta si zahrám tenis, squash a rada trávim čas vo vode a na paddleboarde. Ak sa v danom období hrá nejaký atraktívny zápas, či už vo futbale, hokeji alebo volejbale, tak si to pozriem, ale nejak extra to nevyhľadávam.

Všimol som si, že sa venuješ joge. Pomáha ti aj v basketbale?

Áno, jogu mám veľmi rada a je prospešná pre moje telo. Zo začiatku sezóny to bolo zaradené aj v našom tréningovom programe, čo bolo veľmi dobré. Po joge sa vždy cítim lepšie, a je super si venovať aj takýto čas pre seba. Odvďačiť sa svojmu telu.

Ako sa ti v Banskej Bystrici žije?

Banskú Bystricu mám rada, ponúka veľa možností, je tu krásna príroda a mnoho útulných kaviarní s výbornou kávou. Samozrejme, že som si tu už za ten čas našla aj svoje obľúbené miesta.

Ako inak ešte tráviš voľný čas?

Svoj voľný čas rada trávim so svojou rodinou a najbližšími, s dobrou knihou a kávou, so psom na prechádzke alebo na dlhej masáži. Ak je toho času viac, rada cestujem, spoznávam nové miesta a ochutnávam lokálnu gastronómiu. Cestujem aj sama, je to obohacujúce o zážitky. Naozaj odporúčam.

Máš rozpozerané nejaké seriály, alebo si videla v poslednom období nejaký dobrý film? Dala by si nám tip?

Naposledy som pozerala seriál The Crown na Netflixe. Mám rada, keď sa počas sledovania seriálov a filmov aj niečo zaujímavé dozviem. Na odporúčanie nejakého dobrého filmu sa asi musíte spýtať niekoho iného.

A čo knihy? Čítaš? Ak áno, čo čítaš teraz?

Momentálne čítam vianočný darček v podobe knižky od Emy Müllerovej s názvom Svoja. Venuje sa tam svojskosti a jedinečnosti každej ženy. Je to veľmi inšpiratívna kniha zameraná na sebarozvoj a sebalásku.

Akú hudbu si púšťaš do slúchadiel pred zápasom?

Mám vytvorený svoj predzápasový playlist na Spotify, kde je zväčša rap.

Keď už som sa opýtal na tú hudbu pred zápasom, tak aká je tvoja predzápasová rutina? Máš nejak zaužívané činnosti, ktoré vždy opakuješ v tom istom poradí?

Moja predzápasová rutina sa odlišuje podľa toho, či to je domáci alebo vonkajší zápas. Keď sa jedná teda o domáci zápas, tak raňajky, následne krátky strelecký tréning, po ktorom nasleduje dobrá kávička so spoluhráčkami. Obed si vo väčšine prípadov varím sama, keďže stále mám nejaké potravinové obmedzenia. Potom nasleduje odpočinok, regeneračné kompresné nohavice a už len cesta do haly na zápas. Sú tam aj nejaké nespomenuté detaily, ktoré si nechám pre seba. (úsmev)

Ďakujeme za rozhovor. Asi za všetkých fanúšikov môžem povedať, že ti prajeme pevné zdravie a veľa tímových aj osobných úspechov. Je niečo, čo by si chcela dodať na záver, napríklad odkázať našim fanúšikom?

Všetkým fanúšikom a fanúšičkám, nadšencom a nadšenkyniam basketbalu by som iba odkázala, že láska k basketbalu je to, čo by nás malo spájať a nie rozdeľovať. Vďaka všetkým za podporu. A ďakujem veľmi pekne za priestor.