Božica Mujović: Vždy sa snažím priniesť do tímu pozitívnu energiu

Božica Mujović, 28-ročná reprezentantka Čiernej Hory, sa na konci minulej sezóny tešila z extraligového titulu. Teraz chce 178 cm vysoká rozohrávačka zbierať úspechy v drese našej Slávie. Zaradila sa medzi opory tímu a bystrické pumy vedie ako kapitánka. Viac o sebe prezradila v rozsiahlom rozhovore.

Nedávno sme sa radovali z tretieho miesta na Federálnom pohári. Ako spomínaš na turnaj? Čo tento úspech, aj z hľadiska sebavedomia do zvyšku sezóny, znamená pre tím?

Federálny pohár je veľmi kvalitne obsadený turnaj. To, že sme bojovali o popredné priečky a napokon získali bronz, je pre nás významný úspech. Vždy je možné dosiahnuť viac, ale sme spokojné s výkonmi, ktoré sme tam podali. Tešíme sa už na najbližšie zápasy na domácej scéne.

Tím prešiel počas sezóny zmenami a nevyhol sa ani početným zraneniam. Ako to poznačilo priebeh sezóny?

Nie je to jednoduché, keď sa zostava v priebehu sezóny tak často mení, či už kvôli zraneniam, alebo iným dôvodom. Nie je veľa času na adaptovanie sa na nové podmienky, ale musíš byť profesionál a pokračovať v tvrdej práci.

Počas sezóny si sa stala kapitánkou, ako sa v tejto role cítiš?

V prvom rade, je to veľká česť a privilégium, ale aj veľká zodpovednosť. Vždy sa snažím priniesť do tímu pozitívnu energiu, či sa darí, alebo nie. Ako kapitánka musím motivovať tím na každom tréningu a zápase, aby sme do toho dali všetko a dosiahli čo najlepší výsledok. Som veľmi vďačná, že som súčasťou a kapitánkou tohto tímu.

Vyzeráš byť bezstarostná, rada vtipkuješ. Staráš sa teda o zábavu v šatni, alebo vieš aj zvýšiť hlas, keď to treba?

Ako som už povedala, vždy sa snažím priniesť pozitívnu energiu. Celkovo som veľmi pozitívne nastavená, rada vtipkujem a vidím úsmevy ľudí okolo mňa. Samozrejme, sú situácie, kedy ide do tuhého, ale vtedy sa snažím ostať pokojná a hovoriť konštruktívne.

Čo hovoríš na svoje výkony v doterajšom priebehu sezóny? Spokojnosť?

Som typ osoby, ktorá nie je nikdy stopercentne spokojná, vždy sa snažím ešte pridať. Každý krok vpred je potrebný pre progres, v tom nechcem nikdy poľaviť. Je to niečo ako moje životné motto – som spokojná, ale poďme urobiť ešte niečo navyše.

Pred nami sú ďalšie kľúčové momenty sezóny – finálový turnaj Alpe Adria Cupu, Slovenský pohár a play-off extraligy. Čo bude v tesných, dramatických dueloch rozhodovať?

Všetko sú to pre nás veľmi dôležité súťaže. Pracujeme na tom, aby sme sa na tieto výzvy dobre pripravili. Je dobré, keď poznáte ostatné tímy a môžete urobiť náležitý skauting, pracovať na ofenzíve aj defenzíve. Musíme byť sústredené celých 40 minút, nemôžeme dovoliť súperovi dávať jednoduché koše, takisto nesmieme často strácať loptu. Ak dodržíme to, na čom sa v šatni dohodneme a minimalizujeme počet chýb, tak môžem sľúbiť, že to dotiahneme ďaleko.

Pamätáš si moment, kedy si sa definitívne zamilovala do basketbalu?

Keď som bola dieťa, hrala som basketbal, futbal a hádzanú. Nastal čas, kedy som si musela vybrať, vtedy som vzhliadala k španielskemu basketbalistovi Juanovi Carlosovi Navarrovi. Obdivovala som jeho hru, zručnosti, aký bol na palubovke suverénny, a tak som si vybrala basketbal. Doslova som si povedala, že keď vyrastiem, chcem byť Juan Carlos Navarro.

Stabilne reprezentuješ Čiernu Horu. Čo to pre teba znamená?

Sú to úplne iné pocity. Reprezentovať svoju krajinu v akejkoľvek súťaži je niečo špeciálne a núti ťa to dať zo seba všetko, nechať na palubovke srdce. Bola som súčasťou mládežníckych výberov a s A-tímom reprezentácie som trénovala už ako 14-ročná. Ako malá krajina so slabou domácou ligou sme na medzinárodnej scéne dosiahli veľa úspechov. Od roku 2011 sme sa prebojovali na majstrovstvá Európy sedemkrát v rade, to hovorí za všetko. Na poslednom EuroBaskete v Slovinsku a Izraeli sme to dotiahli až do štvrťfinále.

Aká je tvoja predzápasová rutina?

Asi najčastejšie hrávam hry na telefóne. Zbavuje ma to stresu a pomáha mi to udržať moju myseľ sústredenú.

Sleduješ aj NBA alebo európsky basketbal?

Sledujem európsky basketbal, hlavne Euroligu, mužov aj ženy.

A čo ostatné športy? Ktorý si rada pozrieš, alebo zahráš?

Vo voľnom čase rada sledujem futbal, ale hrám jedine tak na hernej konzole.

Páči sa ti Banská Bystrica a život v nej?

Toto je môj druhý rok na Slovensku, a musím povedať, že áno. V Banskej Bystrici som našla všetko, čo k životu potrebujem. Pekné mesto s nádhernou prírodou. Som tu šťastná.

S ktorou spoluhráčkou tráviš najviac času a čo spolu robíte?

So Snežanou Bogićević, od prvého dňa sme si sadli. Máme rovnaký zmysel pre humor, čo je pre mňa dôležité, ale taktiež sa vieme podporiť a pomôcť si navzájom, keď treba. Chodíme na kávu, pozeráme filmy, objavujeme nové miesta v meste a okolí, je to vždy zábavné a zaujímavé.

Na sociálnej sieti som si všimol fotografie teba, ako jazdíš na koni. Povedz nám prosím o tom viac.

Milujem prírodu a zvieratá. Mimo sezóny trávim veľa času v prírode, najmä na horách, najčastejšie s mojou kamarátkou Nikolinou. Pomáha mi to zrelaxovať, nabiť baterky a zresetovať myšlienky. Jazda na koni je veľmi špeciálny zážitok, ktorý si určite zopakujem.

A čo tvoj hudobný vkus? Aký žáner má hlavné zastúpenie v tvojom predzápasovom playliste?

Hudbu počúvam veľmi často a záleží na mojej nálade, aký žáner si vyberiem. Tieto dni mám náladu na evergreeny, takže počúvam veľmi staré songy. Keď ideme s kamarátmi von, tak si púšťame našu domácu hudbu.

Čo ty a gastronómia? Varíš?

Takmer každý deň! Naozaj ma to baví. Moja mamina ma inšpiruje, varí skvele, takže sa vždy snažím niečo od nej naučiť. Jej jedlá mi veľmi chýbajú, takže sa týmto spôsobom snažím zmierniť nostalgiu.

Čo by si na záver odkázala fanúšikom Slávie?

Ostaňte s nami, máme pred sebou dôležité zápasy s vami ako šiestym hráčom. Verím, že budeme úspešné.